szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szlovák és román történelemkönyvekben is politikai önigazolás érezhető a magyarokról szóló részekben.

A nagy port kavart orosz állami történelemtankönyv után - ami szerint az 1956-os forradalom idején a fasiszta Magyarország volt katonái lázadtak fel és követtek el gyilkosságokat, a Szovjetunió pedig csak segített ennek elfojtásában – a HVG megvizsgálta, hogy miket írnak a magyarokról a szlovák és a román tankönyvekben.

Mint kiderült a szlovák történelemkönyvben nem vállalják fel, hogy a felvidéki terület a Magyar Királyságnak olyan része volt, ami soha nem rendelkezett önállósággal. Ezenkívül az 1918 előtti és utáni Magyarországot más néven hívják, ezzel is azt sugallva, hogy szerintük a magyar etnikumhoz csak a mai Magyarország területe köthető, míg a korábbi egy magyarok által dominált, de soknemzetiségű ország volt. Az olyan történelmi alakokat, mint például Széchenyit, direkt szlovákosan említik - Štefan Sečeni - a tankönyvekben.

A HVG megnézte a román tankönyveket is, amik szerint pedig Erdély már a dákoromán korszak óta - a római hódításoktól kezdve - román föld, ahova a magyarok csak betelepültek.