szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mennyit keresnek a tanárok az új jogviszonnyal? Minden, ami segíthet a középiskolai felvételiben. Interjúk pályát elhagyó tanárral és egy Tolkien kutatóval. Mutatjuk, hogy mik voltak a hét hírei.

Státusztörvény: hosszú és semmitmondó iromány az új szerződés

A pedagógusok új jogviszonya szerint íródott szerződésekben szereplő bérezések néhol még viccnek is rosszak. Bár papíron már a pedagógus I. fokozatnál is túllépheti a kereset az egymillió forintot, a pedagógusok szakszervezete szerint erről valójában szó sincs.

Egy Váci Tankerületi Központnál dolgozó pedagógus illetménye bruttó 21 forinttal fog emelkedni január 1-jétől. Nem ő az egyetlen, akinek nevetségesen kevés összeggel emelkedik csak a bére. Az új törvény miatt olyan esetről is tudunk, ahol a frissen vizsgázott mesterpedagógus bére 40 000 forinttal csökkent volna, ha aláírja a szerződését. A szakszervezet felhívta rá a figyelmet, hogy a szerződésben jogellenes adatok szerepelnek, azt az aláírást követően, utólag is meg lehet támadni.

Hamarosan indul a középiskolai felvételi

Október 20-ig kell a középiskoláknak meghirdetniük a nyílt napok dátumait és közzétenni a felvételi tájékoztatókat. Onnantól kezdve minden érintett negyedikes, hatodikos, illetve nyolcadikos számára fontos időszak kezdődik. Ezért összeszedtük nektek a lényeges információkat:

November 15-ig teheti közzé az Oktatási Hivatal azoknak a gimnáziumoknak a jegyzékét, ahol a diákok központi felvételit írhatnak - aminek jelentkezési határideje: november 30. Az írásbeli eredményekről 2024. február 19-ig értesítenek titeket az iskolák. A jelentkezési lapokat február 21-ig kell kitölteni a jelentkezési lapokat és kiválasztani azokat az iskolákat, ahova szívesen bekerülnétek. Sorrendmódosításra is van lehetőségetek február 8 és 10 között, majd a szóbeli felvételik március 4-én kezdődnek és 20-ig tartanak. A benyújtott felvételi kérelmekről május 22-ig dönt az igazgató, rendkívüli felvételit viszont egészen augusztus végéig hirdethetnek az intézmények.

Pedagógus bér – mennyi az annyi?

A Belügyminisztérium szerint a pedagógusok bére 2023-ban átlagosan bruttó 500 ezer forint körül alakulnak. Utánajártunk, hogy ez valóban így van-e. A státusztörvény szerint az alábbiakban alakulnak az egyes illetménysávok

  • Gyakornok: 440 000 Ft
  • Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft
  • Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft
  • Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft
  • Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft

A tényleges bérek kiszámítása viszont több szemponttól függ: a szakmai gyakorlat időtartamától, a már meglévők melletti egyéb, a munkakörben hasznosítható képzésektől, az önkéntesen vállalt extra feladatok mértékétől és a tanított tárgyak számától.

A valóság finoman szólva is sokkal inkább az, hogy a pedagógusok fizetése inkább az illetménysáv alsó határához közelít, mint a felsőhöz. Az eddigi visszajelzések alapján sok helyen nagyjából 5 százalékos fizetésemelést ajánlottak a tanároknak.

Érettségi statisztikák, középiskolai rangsor – segítség a megfelelő középiskola kiválasztásához

A középiskola kiválasztásánál kulcsfontosságú szempont, hogy hogyan teljesítenek a végzősök az érettségi vizsgákon. Az Oktatási Hivatal minden évben közzéteszi az érettségi eredmények statisztikáit, ahol évekre visszamenőleg megnézhetitek, hol és milyen eredményeket értek el a diákok. Az adatbázisukban rákereshettek konkrét iskolákra vagy településekre. Akár a vizsgák sikerének arányára szűkítve is kereshettek, amiből megtudhatjátok, hogy milyen eredményeket értek el az iskolák az elmúlt években.

A legutóbbi 2023. tavaszi vizsgaidőszak eredményeit itt találjátok.

Így működik az Úszó Nemzeti Program a gyakorlatban

Az Úszó Nemzeti Program keretében 42 település, közel negyvenezer iskolás és óvodás gyereke tanul úszni az idei tanévben. Az ÚNP célja az, hogy a három korosztályt felölelő, a tantervbe beillesztett oktatásban résztvevő gyermekek mindegyike alapvető úszástudást szerezzen, ezzel is csökkentve a jövőbeli vízi balesetek kockázatát. Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a programnak köszönhetően növekedjen az úszósport bázisa.

Minden korosztály 36 óra úszásoktatást kap ingyen a tanévben. Emellett az ingyenes felszerelést is kapnak hozzá a gyerekek, amit a szülők nagy pozitívumként élnek meg. Viszont már az első hetek után is voltak, akik negatív tapasztalattal távoztak a medencéből. Értesültünk olyan esetről, ahol annyit kiabált a gyerekekkel az egyik oktató, hogy az óra végére elment a hangja. A Magyar Úszó Szövetség megkeresésünkre azt válaszolta, hogy bizonyos követelményrendszerek alapján választják ki az oktatóikat. A helyi koordinátoroknak pedig heti jelentést kell adniuk az oktatásról, amik alapján túlnyomórészt pozitívak az eddigi eredmények.

A státusztörvény miatt pályáját elhagyó tanárral készítettünk interjút

Még szeptember 29-ig nyilatkozhatnak a pedagógusok az új törvény általi jogviszonyuk elfogadásáról. Azt még nem tudni, hogy ez hány további tanát távozását idézi még elő. Tóthné Őry Katinka magyar-angol szakos tanárnővel készített interjúnkban az oktatásban kialakult helyzetről beszélgettünk.

"Teljes képtelenségnek tűnik, hogy nem vagyok többé tanár. Fejben még nem tudtam elfogadni, hogy ennek vége van. A hivatás az olyan dolog, mint az ember életében a nagy szerelem: el lehet engedni, de mindig sóvárogni fogunk utána, ami hosszú távon nem egészséges."

- mondta a tanárnő az interjú során.

 

Barangolás Középföldén – egyetemi előadás indult J. R. R. Tolkien műveiből

Füzessy Tamás, magyar Tolkien kutatóval beszélgettünk arról, miért érdemes Tolkien munkásságával egyetemes szinten foglalkozni.