szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közel negyvenezer iskolás és óvodás gyerek tanul úszni az idei tanévben az ingyenes Úszó Nemzet Program keretében. Összegyűjtöttük, milyenek az eddigi tapasztalatok.

Szeptember második hetében 42 településen mintegy negyvenezer gyerek csobbant vízbe az Úszó Nemzet Program (ÚNP) keretében, amely a Magyar Úszó Szövetség szakmai égisze alatt működik. A program egyik nagykövete Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszó.

Úszó Nemzet Program: a gyerekek nagy része a nulláról kezdi

“Ezt a Programot 2018-ban álmodtuk meg, amellyel az volt a célunk, hogy Magyarországon egy olyan nemzeti programot valósítsunk meg, amellyel fölrajzi helytől, kortól, nemtől, anyagi állapottól függetlenül egy életreszóló úszni tudást adjunk át a gyerekeknek” – fejtette ki Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség  (MÚSZ) elnöke az évnyitó beszédében.

Az ÚNP célja az, hogy a három korosztályt felölelő, a tantervbe beillesztett oktatásban résztvevő gyermekek mindegyike alapvető úszástudást szerezzen, ezzel is csökkentve a jövőbeli vízi balesetek kockázatát. Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a programnak köszönhetően növekedjen az úszósport bázisa.

"Eddig körülbelül 60 ezer gyerek vett részt az Úszó Nemzet Programban.Többségük nulláról kezdte - ugyanakkor a programnak az az alapja, hogy 108 órán vegyenek részt a gyerekek, ennyi idő alatt lehet megszerezni a vízbiztonságot, és ezt jövőre érik majd ez a programot leghamarabb elkezdő fiatalok. Ugyanakkor van már sok gyerek, akik három úszásnemben úszik, az uszodákban általában kiváló hangulatban zajlanak a foglalkozások, és kiemelt fontosságú, hogy a program nagy segítség a családoknak, hiszen ez az oktatás teljesen ingyenes a gyerekeknek" - válaszolta kérdéseinkre a MÚSZ.

 

Idén 42 településen, köztük 23 új helyen, indult el a program. Fontos megemlíteni, hogy az idei tanévben olyan települések (például Heves, Tokaj vagy Enying) is részt vesznek az ÚNP-ben, ahol korábban nem volt úszásoktatás.

Az Úszó Nemzet Program az alábbi 3 korosztályt érinti:

  • óvoda nagycsoport – azok a gyerekek, akik szeptember elsején betöltötték az 5 éves kort
  • általános iskola első osztály
  • általános iskola második osztály

Minden korosztály a tanévben 36 óra úszásoktatást kap ingyen. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban, mennyire hatásos, arról több szülőt is megkérdeztünk.

Ingyes felszerelést is kapnak

„Budapesten a 22. kerületben működik az ÚNP. Kisebbik lányom járt tavaly ovi nagycsoportban heti egyszer, és most is mennek az iskolában heti egyszer. Két tesióra keretében úsznak. Külön busz hozza-viszi őket.” – írta az egyik szülő, majd hozzátette, hogy a gyerekeket pedagógusok kísérik, az úszásóra utáni hajszárításba pedig néhány szülő is besegít.

Egy székesfehérvári óvodában is hasonlóak a tapasztalatok: külön busz szállítja a gyerekeket az uszodába, és az úszás utáni hajszárításban néhány, éppen ráérő szülő, nagymama segít.

Mindenki fontos pozitívumnak tartotta, hogy a gyerekek a nemcsak ingyen órát, hanem ingyen felszerelést is kapnak. A tornazsákban van papucs, törülköző, szilikonos úszósapka, úszószemüveg és úszódressz a lányoknak vagy úszónadrág a fiúknak. Az egyik válaszoló hozzátette, hogy méretprobléma esetén a csere sem okoz gondot.

„ Az iskolában még nem kapták meg a csomagot, de elvileg most is kellene kapniuk egy ilyet” – jegyezte meg egy másik válaszoló, akinek a gyereke az óvodában szintén kapott csomagot.

Egy plusz lehetőség a gyerekeknek

Sok helyen – már ha volt – az iskolai, óvodai úszásoktatást először a Covid, utána meg a megemelkedett rezsi vitte el, ezért minden általunk megkérdezett szülő örült, hogy a gyereke részt vehet az úszóprogramban, a többség pedig az oktatás minőségével is elégedett volt.

„Én örülök a lehetőségnek. Első osztályos kisfiam most kapcsolódott be. Egyébként is úsznak a gyerekeim, ez egy plusz mellé" – fejtette ki véleményét egy másik anyuka.

Azonban akadtak olyanok is, akiknek már voltak fenntartásaik.

„Jó, hogy van ilyen lehetőség, de sok gyerek megy egyszerre, nálunk például két osztály. Nem tudom mennyit tudnak hetente egy órában a gyerekekkel foglalkozni, de szerintem nem túl sokat”

– tette hozzá egy másik válaszoló

Volt azonban olyan is, akinek az első óra után azt mesélte a gyereke, hogy annyit kiabált velük az egyik oktató, hogy az óra végére elment a hangja.

Az úszásoktatók kiválasztásával és az eddigi tapasztalatokkal kapcsolatban megkérdeztük a Magyar Úszó Szövetséget is.

"Van egy követelményrendszer, amelynek meg kell felelniük az ÚNP-ben dolgozó oktatóknak: szakirányú végzettség, erkölcsi bizonyítvány, az ÚNP-továbbképzés elvégzése, sikeres vizsgával - így kerülhet be valaki az ÚNP-oktatói körbe, csak az ebben szereplők lehetnek oktatók a programban. A helyi ÚNP-koordinátoroknak kötelező heti jelentést adniuk az oktatásról – illetve félévente vagy egy részletes beszámoló és év végén egy komplett áttekintés a program adott évi működéséről. Túlnyomó részt pozitívak a visszajelzések. Viszont előfordult már oktatócsere a beérkezett jelzések alapján. A MÚSZ és az általa alkalmazott régiós koordinátorok rendkívül szigorúan veszik a meghatározott kritériumrendszert, amelynek meg kell felelniük az oktatóknak" - írták válaszukban.