szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Érdekes pontokat tartalmazó módosítási javaslat jelent meg a parlament oldalán a pénteki vitát követően. Ha a kiszámított órabér igaz lenne, egy pillanat alatt megszűnne a magyarországi súlyos tanárhiány.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, június 16-án, pénteken több mint 18 órán keresztül vitáztak az országgyűlési képviselők a Parlamentben a státusztörvényről. Bár a vita nem sok mindent eredményezett, később megjelent a kormány oldalán egy módosító indítvány, ami Dunai Mónika fideszes képviselő javaslatára 24 órában határozná meg a pedagógusok kötelező heti óraszámát a jelenlegi 22-26 óra helyett. Az indítvány azonban hibás, meglehetősen nagyot tévedtek ráadásul az indítványt benyújtó képviselők, Dunai Mónika, Kállai Mária, Pósán László és Nagy Csaba - tudatta lapunkkal a PDSZ.

"(6) A (4) és (5) bekezdés szerinti egy órára járó óradíj megállapításához a köznevelési
foglalkoztatotti jogviszonyban álló havi illetményét
a) pedagógus esetén az általa betöltött munkakörre az 1. mellékletben meghatározott
[legalacsonyabb] óraszám, többes munkakör betöltése esetén a munkakörökhöz tartozó
óraszámok átlaga,
4,33-mal történő szorzataként kell meghatározni.”

- szerepel a javaslatban.

A PDSZ szerint azonban, ha így történik, és a Pedagógus I. fokozathoz tartozó legalacsonyabb illetménnyel, vagyis 410 ezer forinttal számolnak, az 42 607 200 forintos óradíjat ad ki.

"Nem kétséges, hogy ez már szemmel jól látható béremelést eredményez, akárcsak egyetlen ügyeleti vagy készenléti átalánydíj kifizetésével is, amivel a PDSZ maximálisan egyetért" - írja a szakszervezet.

A javaslatban nagy valószínűséggel az csúszhatott el, hogy a pedagógusok óradíját eddig úgy számolták, hogy a munkaidő alsó mértékét (eddig 22 óra) megszorozták 4,33-mal - eddig tehát stimmel is - majd az így kapott számmal, 95,26-tal elosztották el az illetmény összegét, ami viszont már kimaradt a javaslatból, így lett tehát a kapott összeg több mint 42 millió.