A státuszváltozásról Ander Balázs parlamenti képviselő tett fel írásbeli kérdést. Rétvári Bence válaszából kiderült; júliustól tényleg jöhet a korábban már emlegetett "köznevelési foglalkoztatotti jogviszony":
Júliustól tényleg eltörlik a tanárok közalkalmazotti státuszát - derül ki egy parlamenti irományból, amit az Index vett észre.
Március elején már mi is megírtuk, hogy egy belügyminisztériumi tervezet szerint új jogállást adna a pedagógusoknak a kormány, közfoglalkoztatotti jogviszony helyett köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetnének be, ami "a köznevelés működésének sajátosságaihoz igazodó, az életkor és a szolgálati idő helyett a teljesítményt előtérbe helyező foglalkoztatási szabályozást teremt". Az előterjesztés többek között megváltoztatná a pedagógus-előmeneteli rendszert, sávos bérrendezést vezetnének be, és előtérbe helyeznék a teljesítményalapú besorolást is.
A státuszváltoztatással kapcsolatban Ander Balázs, a Jobbik parlamenti képviselője tett fel írásbeli kérdést Pintér Sándor belügyminiszternek, amiben többek között arról érdeklődött, mikortól számíthatnak erre a lépésre a köznevelési rendszer foglalkoztatottjai, kikérik-e erről a véleményüket, és ha igen, ezek mennyire befolyásolják majd a kormány döntéshozatalát.
A kérdésre hétfőn érkezett meg a válasz, amiben Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára azt írja, az új státusz bevezetésével a kormánynak az a célja, hogy három különálló (a nemzeti köznevelésről szóló, a munka törvénykönyvéről szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló) törvény helyett a pedagógusokra egy, "az ágazat sajátosságaihoz igazított saját törvény" vonatkozzon, továbbá javítsák „a köznevelés eredményességét és színvonalát”. Az államtitkár hozzátette; az új státusz értelmében megszűnne az a megkülönböztetés is, ami „az állami és az önkormányzati, valamint az egyházi és magánfenntartású intézményeknél dolgozó pedagógusok munkajogi jogállását eddig jellemezte (példája a jubileumi jutalom, mely az utóbbi körbe tartozó, munkaviszonyban álló pedagógusoknak korábban nem járt, a tervezet viszont egységesen tartalmazza)”. Ennek bevezetése 2023 júniusától léphet hatályba.
Rétvári Bence azt írta, ezzel kapcsolatban tekintettel vannak az unióval kötött, tanári bérek emelésével kapcsolatos megállapodásokra is, a tervezet társadalmi egyeztetése pedig már elindult, de tárgyalnak majd a szakszervezetekkel és érdekképviseletekkel is, továbbá az érintettek online is véleményezhetik. A vélemények feldolgozása folyamatban van, de "alapos mérlegelések tárgyát képezik majd a Kormány részéről".