Az Európai Uniós megállapodások része a tanári bérek rendezése is, ez eredetileg 2028-ig volt tervben, de két évvel előrébb hozhatja a kormány - a Szabad Európa szerint.
Már 2026-ban elérhetik a magyar pedagógusbérek a hazai diplomás átlagbér nyolcvan százalékát – értesült a Szabad Európa. A bizottság egyébként komoly problémának tartja, hogy nagyon alulfizetettek a magyar pedagógusok. A kormány ezért vállalta, hogy 2028-ig a diplomásátlagbér nyolcvan százalékára emeli a tanárok fizetését - erről Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszélt egy korábbi kormányinfón.
A bizottság azonban túl távolinak ítélte meg a 2028-as végső határidőt, és azt szerette volna, ha már 2026-ban eléri a magyar pedagógusok fizetése a hazai diplomásátlagbér nyolcvan százalékát (már csak azért is, mert maga a helyreállítási terv is 2026-ig szól).
A lapnak pedig több, egymástól független forrás is megerősítette az elmúlt napokban a kormány elfogadta ezt a határidőt.
A diplomás átlagbér korábban is téma volt
Ahogy korábban mi is megírtuk, az Európai Bizottság azt szerette volna, hogy a kormány rövid időn belül hozza fel a tanári fizetéseket a diplomás átlagbér 100%-ra, vagyis egy tanár kapja meg legalább a diplomás átlagbért.
„A tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, és az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 %-át teszik ki, az oktatási intézmény szintjétől függően” – áll az országjelentésében.