szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Erről Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a szombati kormányinfón.

Optimista vagyok a megállapodás esélyeit illetően, a héten például a magyar kormány is elfogadta, hogy az uniós költségvetési ciklus végére a pedagógusbéreket - az akkori - diplomás átlagbér 80 százalékára kell emelni

- mondta az EU-s támogatásokat illető tárgyalások kapcsán Gulyás Gergely. Ennek az eléréshez évről évre kell előre lépni - tette hozzá - ehhez pedig, az Európai Unió is forrásokat biztosít. Majd ismét kiemelte, "nagyon üdvös lenne, ha a magyar baloldal nem tenne meg mindent Brüsszelben azért, hogy ne lehessen a pedagógusbéreket megemelni". Az aktuális költségvetési ciklus egyébként 2027-ig tart.

A diplomás átlagbér korábban is téma volt

Ahogy korábban mi is megírtuk, az Európai Bizottság azt szeretné, hogy a kormány rövid időn belül hozza fel a tanári fizetéseket a diplomás átlagbér 100%-ra, vagyis egy tanár kapja meg legalább a diplomás átlagbért.

„A tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, és az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 %-át teszik ki, az oktatási intézmény szintjétől függően” – áll az országjelentésében.

Persze nem csak a fizetések emelése lehet feltétel. A Bizottság szeretné elérni, hogy az uniós helyreállítási alapba (RFF) kerüljön bele, hogy a kistelepülési iskolahálózatot felülvizsgálja a kormány, különös tekintettel a felső tagozatokra. Sok helyen ugyanis egyszerűen nincs szaktanár, így képesítés nélküli pedagógusok tanítanak szaktantárgyakat.