szerző:
Eduline

Nonprofit gazdasági társasággá alakítja a kormány a jelenleg is állami fenntartású Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítványt - közölte a közigazgatási tárca.

A szaktárca közleménye szerint az átalakítás célja a hatékonyabb feladatellátás feltételeinek biztosítása. A döntés értelmében az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítvány jogutódjaként jön létre - többségi állami tulajdoni részesedés biztosítása mellett - az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Közhasznú Nonprofit Kft. Az átalakítás a gimnázium működését és az ottani oktatást nem befolyásolja.
   
Kifejtették, a döntést megelőző vizsgálatból kiderült, hogy - részben a kuratórium megbízásának lejárta miatt, részben pedig azért, mert a kuratóriumi tagok egy része a korábbi, többszörös átszervezések miatt nem vett részt az alapítvány munkájában - az eddigi működési struktúrában gyakorlatilag ellehetetlenült a döntéshozatal. Emiatt nem választották meg például az új kuratóriumot, illetve nem módosították az alapítói okiratot, noha ezzel mintegy három évig próbálkozott a kuratórium elnöke - olvasható a közleményben.

Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium épülete

Az 1988-ban megalapított Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítvány célja az Alternatív Közgazdasági Gimnázium működésének támogatása, alternatív pedagógia hazai terjesztése és fejlesztése, az ezen alapuló szabadelvű önigazgató intézmény modelljének kialakítása, működési feltételeinek megteremtése.
   
A Népszabadság kedden írt arról, hogy autonómiáját félti Magyarország első alapítványi iskolája, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium. A kormány meg akarja szüntetni az iskolát fenntartó alapítványt, és a tulajdonosi jogokat az állami többségi tulajdon biztosításával egy nonprofit gazdasági társaság kezébe kívánja adni - írta a lap.
   
Az újságnak nyilatkozva Horn György, az intézmény pedagógiai vezetője azt mondta, megdöbbenéssel értesült a döntésről. Nem érti - tette hozzá -, hogyan válik az állam tulajdonossá egy olyan iskolában, amelynek fenntartásához 15 éve nem ad pénzt.
   
Horn György közölte, nem érti azt sem, hogyan kerülhetett az iskolát fenntartó alapítvány a kormány által felülvizsgálandó közalapítványok közé. Reméli, a fenntartó jogi státuszának megváltozása nem jelenti azt, hogy az állam így majd korlátozza az iskola autonómiáját - mondta.

MTI