Elstartolt a HVG-kvíz: most letesztelheted, mekkora a tudásod!

Most bebizonyíthatod, hogy te vagy a legtájékozottabb HVG-olvasó: elkezdődött a Ki tud többet a HVG-ből? középiskolai verseny! Mindössze annyit kell tenned, hogy regisztrálsz a hvgkviz.eduline.hu oldalon, majd minden héten válaszolsz a legfrissebb HVG-szám tartalmával kapcsolatos kérdésekre. Érdemes játszani, a leggyorsabb és legtájékozottabb versenyzőkre ugyanis értékes nyeremények várnak.

  • Eduline
Érdekelnek a nagyvilág történései? Kívéncsi vagy a közéleti, kulturális és történelmi események hátterére? A Ki tud többet a HVG-ből? középiskolai versenyen egyénileg és csapatban is indulhatsz, egy csapat legfeljebb tizenöt tagból állhat: nyolc héten át alkalmanként száz, a HVG hetilap legfrissebb számából feltett kérdésre kell válaszolnod.

A legtájékozottabb és leggyorsabb versenyzőkre értékes nyeremények várnak, többek között egy kéthetes máltai angol nyelvtanfolyam, laptopok és nyomtatók, könyvcsomagok és persze HVG-előfizetések. Díjazzuk a legügyesebb csapatot felkészítő tanárokat és a legtöbb pontot elérő középiskolákat is, utóbbiak interaktív táblát, százezer forint értékű HVG-s könyvutalványt, egyéves HVG-előfizetést, HVG Business Bike-ot és egy 1993-2010 Archív DVD-t nyerhetnek. A nyereményekről bővebb információt, valamint az aktuális kérdéseket itt találod.

2010-ben ők taroltak

A HVG által indított versenyre 2010-ben 163 település 433 iskolájából összesen 811 csapat nevezett, a  vetélkedőn részt vevő diákok száma megközelítette az 5800-at. A leggyorsabbnak és a legtájékozattabbnak a győri Revaintegral, a Révai Miklós Gimnázium 11.D osztályának csapata bizonyult: alig több mint egy órával előzték meg a szintén maximális pontszámot elért BPG11-et, a budapesti Bornemissza Péter Gimnázium 11.A osztályának versenyzőit, és kevesebb mint két órával a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium 11.C osztályának PSEG11C nevű csapatát. A bonyhádi gimnázium nyerte az iskolák versenyét is – mögötte a kaposvári Noszlopy Gáspár Közgazdasági Szakközépiskola, illetve a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium végzett.

eduline

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.