Hamarosan itt a gólyatábor-szezon, elsőévesként pedig egy csomó olyan új szó kerül be a mindennapjaitokba. Ezért nem árt már a legelején tudni, mi mit is jelent pontosan. Íme az egyetem legfontosabb kifejezései.
Ha érteni akarod a felsőbbéveseket, az alábbi kifejezések pontos jelentésével is tisztában kell lenned.
Szorgalmi időszak: a félév azon időszaka, ami a tárgyfelvételtől vizsgaidőszakig tart.
Passzív félév: amikor a hallgató nem szünteti meg a jogviszonyát, de nem is jelentkezik be az adott félévre, passzív félévet írnak jóvá neki. Ez lényegében a tanulmányok rövid szüneteltetése, ami nem számít bele az állami ösztöndíjba, tandíjat sem kell fizetni, de például diákigazolvány sem jár ez idő alatt. Arról, hogy mikortól lehet passziváltatni, itt olvashattok bővebben:
Jelentkeztetek az egyetemre, de nem szeretnétek már idén szeptemberben elkezdeni a tanulmányaitok? Mit tehettek? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk. Jelentkeztem egyetemre, de ha felvesznek, akkor sem szeretném elkezdeni szeptemberben, inkább dolgoznék egy évet. Halaszthatok már az első félévben is? A jogszabályok alapján először csak az első félév sikeres teljesítése után halaszthattok, kivéve, ha az adott intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzata máshogy rendelkezik.
Kollokvium: a legtöbb vizsga ilyen, amiből előadásokra jársz. Lehet írásbeli, szóbeli vagy kombinált. A vizsgaidőszakban kollokviumokat vehetsz fel a meghirdetett időpontokban (lásd: Neptun!), majd erre egy érdemjegyet kapsz.
Kredit: a tanulmányi munkád eredményének mértékegysége. Minden tárgyhoz tartozik egy meghatározott mennyiségű kredti, amit az alapján kap meg, hogy mennyi idő kell az elsajátításához. Általában a legfontosabb tárgyak bírnak a legtöbb kredittel. Alapképzésben 180 kreditet kell teljesíteni az abszolutóriumhoz.
Neptun: már nagyon korán megismerkedik vele minden egyetemista, főiskolás. Idén már nincs ETR, így a Naptun az egyetlen felület, amiben az összes ügyintézés végrehajtható (például kollégiumi jelentkezés), a tandíj befizethető, diákigazolvány igényelhető. Ebben kell felvenni a tantárgyakat és a vizsgákat is, illetve a zh-k eredményét is ide töltik fel.
Nemsokára kiderülnek a ponthatárok, és ezzel kezdetét veszi a kollégiumi jelentkezés is. Minden egyetemen meghirdetik az aktuális férőhelyeket, a jelentkezők pedig hozzálátanak a szükséges adatok és iratok beszerzéséhez. Azt már korábban megírtuk, hogy az albérleti árak töredékéért lehet kollégiumi elhelyezést kapni, így érdemes pályázni.
Zh: a legfontosabb kifejezések egyike, a zárthelyi dolgozat rövidítése. Ez nem vizsga, így nincs minden tárgyból zh, de ahol van, ott általában a vizsga előfeltétele a féléve folyamán írt zárthelyik legalább kettes átlaga.
Abszolutórium: egy végbizonyítvány, amit akkor kapsz meg, ha már minden tárgyból sikeres vizsgát tettél, már csak a szakdolgozat és/vagy a nyelvvizsga van hátra a diplomáig.
Uv: az utóvizsga sokak jó barátja. Amennyiben egy vizsgaidőszakon belül már voltál egy tárgyból vizsgázni, de nem mentél át, az uv-n javíthatsz, amire külön időpontot hirdetnek a Neptunban.
Hány szakot lehet elvégezni állami támogatással? Két alapszakon is lehet tanulni párhuzamosan? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk. Felvettek egy alapszakra, de jövőre elkezdenék mellett még egy képzést, és párhuzamosan végezném el a két szakot. Mindkettőt el tudom végezni állami ösztöndíjas formában?