szerző:
MTI

A hallgatók és az oktatók képzését egyaránt érintő együttműködési megállapodást kötött a Klebelsberg...

A hallgatók és az oktatók képzését egyaránt érintő együttműködési megállapodást kötött a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) és a Debreceni Egyetem (DE), a dokumentumot Marekné Pintér Aranka, a Klik elnöke és Gaál István, a DE Tudományegyetemi Karok elnöke szombaton írta alá az egyetemen.

A megállapodás értelmében a tanárszakos hallgatók gyakorlatukat az egyetemi gyakorlóiskolák mellett a Klik fenntartásában működő állami iskolákban is letölthetik. Marekné Pintér Aranka kifejtette: szeretnék, ha a jövőben a tanárjelöltek többféle intézményben - belvárosi, kistelepülési, lakótelepi iskolákban - felváltva töltenék a gyakorlati idejüket, ami segítené módszertani fejlődésüket is.

"A köznevelés minősége olyan, mint a benne dolgozó pedagógusok minősége, a pedagógus pedig az egyetemi képzés idején érik minőséggé" - indokolta Marekné Pintér Aranka a képzőhelyekkel szorosabb együttműködést, megjegyezve, hogy a jövőben a pedagógus továbbképzés színterei is a főiskolák, egyetemek lesznek, mert "azok tudják a legmagasabb szinten továbbképezni a tanárokat, akik egyébként is képzik őket".

Szeretnék, ha vonzó lenne a pedagóguspálya, ezt szolgálja a Klebelsberg-ösztöndíj is: azok, akik ezt a pályát választják - különösen ha hiányszakmában vagy olyan területen, ahol nincs elég pedagógus - akár havi 75 ezer forint ösztöndíjat is kaphatnak tanulmányaik során - fejtegette a Klik elnöke.

Az átképzések kapcsán megemlítette: a Klik alkalmas arra, hogy felmérje a hiányt, és gyorsjelentést készítsen a képzőhelyeknek, milyen létszámban, milyen szakos tanárokra van szükség. Támogatják azt is, hogy az igényekhez igazodva egy kétszakos tanár harmadik szakkal bővítse tudását.

Gaál István utalt arra, hogy a tanárszakos hallgatók képzésének egyik fontos eleme a gyakorló tanítás, amelynek eddigi féléves időtartama egy évre emelkedett. Ezért is fontos, hogy minél több iskolát vonjanak be a gyakorlati tanárképzésbe.

Csorba Péter, a DE tanárképzési főigazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: jelenleg évfolyamonként mintegy 50 tanárszakos hallgató gyakorlati képzését kell biztosítani fél évre. Ugyanakkor az új, egyciklusú tanárképzés bevezetésével az idén már 150 elsőéves pedagógus hallgató kezdte meg tanulmányait az egyetemen. Ők már egy évig fognak gyakorolni, ebben fontos szerep hárul majd az egyetemi gyakorlóiskolák mellett a Klik fenntartásában működő partneriskolákra - tette hozzá. Az osztatlan tanárképzéssel kapcsolatos legfrissebb cikkeinket itt találjátok.