szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A plagizálás komoly jogi következményekkel járhat, ezért mindenképp használjatok plágiumkeresőt, ha szakdolgozatot írtok.

A szakdolgozatírás komoly felelősség, hiszen a dolgozat nemcsak a hallgató tudását és munkáját tükrözi, hanem a felsőoktatási intézmény szabályainak és etikai elvárásainak is meg kell felelnie. Az egyik leggyakoribb probléma, ami súlyos következményekkel járhat, a plágium — vagyis más szerzők munkájának megfelelő hivatkozás nélküli átvétele.

A legtöbb egyetem és főiskola saját hivatalos plágium-ellenőrző rendszert használ, de a dolgozat leadása előtt érdemes saját magunknak is ellenőrizni a szöveget.

Túl a nyolcszázon: nemcsak könyvet, hanem könyvtárost is lehet kölcsönözni az SZTE-n

Ezeknek a használata igen egyszerű, általában csak fel kell tölteni az ellenőrizni kívánt dokumentumot, amit a program átfuttat és jelzi, ha talált benne plagizált részt. Míg egyes programok pontosan megjelölik a problémás szövegrészeket, sőt, a fejlettebbek még az eredeti forrást és szerzőt is megnevezik, addig más alkalmazások csupán azt jelzik, hogy van-e plágium a dolgozatban, vagy nincs.

Ezek a plágiumkeresők segíthetnek:

KOPI

Ez az egynyelvű plágiumkereső lehetővé teszi, hogy összevessétek a saját dokumentumaitokat a rendszerbe mások által feltöltött anyagokkal. A KOPI jelenleg a magyar, angol, német nyelveken való keresést támogatja, de folyamatosan bővítik további nyelvekkel.

Plag.hu

A plag.hu plágium-ellenőrzője világszerte mintegy 129 nyelven képes vizsgálni a feltöltött szövegeket. A rendszer pontozási módszerrel segít feltérképezni a dokumentumok közötti hasonlóságokat, a plágiumgyanús részeket, valamint a nem megfelelő idézeteket és egyezéseket, amelyeket különböző színekkel is kiemel. Ráadásul mindezt teljesen ingyenesen biztosítja a felhasználók számára.

Dupli Checker

Ez az oldal képes a feltöltött szövegrészleteket összevetni az interneten elérhető, nyilvánosan hozzáférhető forrásokkal. Egy alkalommal legfeljebb 1000 szavas dokumentumot lehet ellenőrizni. Regisztráció nélkül napi egy keresést biztosít, míg ingyenes regisztráció után akár napi 50 ellenőrzésre is lehetőség van.