A hazai felsőoktatási intézmények az esélyegyenlőség biztosítására érdekében különböző anyagi támogatásokat kínálnak a rászoruló hallgatóknak. Mutatjuk, milyen lehetőségeitek vannak, ha egyetemen tanultok.
A rendszeres szociális ösztöndíj révén a nappali tagozaton tanuló, magyar állami ösztöndíjas vagy részösztöndíjas hallgatók havonta folyósított támogatást kaphatnak, a tanulmányaik során felmerülő anyagi nehézségek enyhítésére.
Emellett az előre nem látott élethelyzetek esetén is van lehetőség támogatást kérnie a hallgatóknak. Ha például egy rendkívüli esemény miatt megromlik a szociális helyzetük, akkor ennek okán külön pályázatot nyújthatnak be.
Bár az ösztöndíjak elsősorban az állami támogatású képzésekben részt vevő hallgatóknak szólnak, az önköltséges formában tanulók sem maradnak ki teljesen. Szociális alapon ők is benyújthatnak pályázatot, amelyben kérhetik önköltségi díjuk mérséklését vagy visszafizetését. Ezt az egyetemek saját forrásaikból, illetve állami támogatással teszik lehetővé, sok esetben tanulmányi eredmények figyelembevételével.
Mutatjuk, milyen szociális alapú ösztöndíjakat igényelhettek meg a felsőoktatási tanulmányait során:
Rendszeres szociális ösztöndíj
Az ösztöndíjat a hallgatók szociális helyzetük alapján, pályázat útján nyerhetik el. Az ösztöndíj mértékét az egyetemek maguk állapítják meg. Az elnyert összeget havi szinten folyósítja az intézmény az ösztöndíjas hallgatók számára, egy félévben öt hónapon keresztül.
A pályázatot a hallgatóknak a Neptunon keresztül kell benyújtaniuk, amelyet egy pontrendszer alapján bírálnak el. Itt többek között figyelembe veszik a lakhatási helyzetet, az egy háztartásban élők számát és jövedelmét, valamint a pályázó egészségügyi állapotát. A feltételek azonban egyetemenként eltérhetnek, ezért érdemes az adott intézménynél érdeklődni.
Az ösztöndíjnak több kategóriája van:
A kategória
A rendszeres szociális ösztöndíj havi összege nem lehet alacsonyabb az éves hallgatói normatíva 20 százalékánál, ami jelenleg 33.320 forint. Az ösztöndíjat azok a hallgatók kaphatják meg, akik szociális helyzetük alapján jogosultak rá – vagyis elérik a pályázatok elbírálását követően a Bizottság által meghatározott féléves minimum ponthatárt.
Az elbírálás során fontos tényező, hogy a pályázó
- fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult vagy
- halmozottan hátrányos helyzetű vagy
- családfenntartó vagy
- nagycsaládos vagy
- 25 éves kor alatti árva.
A jogosultság igazolásához a pályázati kiírásban meghatározott dokumentumokat kell benyújtani. Ha minden feltétel teljesül, a hallgatók havonta folyósított támogatásban részesülhetnek.
B kategória
A B kategóriás rendszeres szociális ösztöndíj havi összege minimum az éves hallgatói normatíva 10%-a, ami jelenleg 16.660 forint. Ezt az összeget azok a hallgatók kaphatják meg, akik a szociális helyzetük alapján támogatásra jogosultak – vagyis elérik a Bizottság által a félévre meghatározott minimum ponthatárt –, és az alábbi feltételek közül legalább egy igaz rájuk:
- hátrányos helyzetű
- gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg
- 25 év alatti félárva
A jogosultságot a pályázati kiírásban meghatározott dokumentumokkal kell igazolni.
Azok a hallgatók, akik nem tartoznak a fent említett kategóriák egyikébe sem, de rendszeres szociális támogatásra jogosultak, és azt a pályázati kiírásban szereplő dokumentumokkal igazolni tudják, számukra a rendszeres szociális ösztöndíj havi összegének mértéke nem lehet alacsonyabb, mint az éves hallgatói normatíva 5%-a (jelenleg 8.330 Ft).
Rendkívüli szociális támogatás
A rendkívüli szociális ösztöndíjat, hasonlóan a rendszeres szociális ösztöndíjhoz, szintén az egyetem maga határozza meg. Az ösztöndíj pályázat útján nyerhető el, mely olyan nem várt, a pályázó életkörülményeit megváltoztató változás esetén nyújtható be, mint például:
- az eltartó elhalálozása
- tartós betegség bekövetkezése
- válás
- gyerekszületés
Ilyen esetekben az elnyerhető ösztöndíj összege a körülményt kiváltó eset alapján változó, azonban elérheti akár a 100 ezer forintot is.
Alaptámogatás
Ez a fajta támogatás kifejezetten a frissen felvett hallgatók számára érhető el. Minden magyar állami ösztöndíjas hallgató az első félévre való beiratkozás során pályázhat az "alaptámogatás" nevű ösztöndíjra, ami az iskolakezdést igyekszik támogatni.
Erre abban az esetben pályázhattok, ha először létesítetek hallgatói jogviszonyt az őszi félévben, és magyar állami ösztöndíjas, nappali munkarendű képzésen tanultok, illetve szociálisan rászorultok.
A pályázat leadásához a következő kategóriák valamelyikébe kell tartoznotok:
- fogyatékossággal élők
- hátrányos helyzetűek
- halmozottan hátrányos helyzetűek
- családfenntartók
- nagycsaládosok
- árvák vagy félárvák
A támogatást a Neptunon keresztül tudjátok megigényelni, amelynek összege az alap- és osztatlan képzésen a hallgatói normatíva 50 százaléka (83 ezer forint), mesterképzésen pedig 75 százaléka (124 ezer forint).
Bursa Hungarica
A „Bursa Hungarica” Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjat a települési önkormányzatok ítélik oda a legjobban rászoruló, területükön állandó lakóhellyel rendelkező hallgatók számára. Ezt a támogatást a megyei önkormányzatok egészítik ki.
Az állam a települési és megyei önkormányzati támogatást megduplázza, de ha az önkormányzatok több mint 5.000 Ft-ot ítéltek oda a hallgatóknak, akkor is legfeljebb 5.000 forinttal egészíti ki. Így a Bursa Hungarica ösztöndíj összege (önkormányzati és intézményi ösztöndíj együtt) körülbelül 10 ezer forint havonta, amelyet az igénylést követően két féléven keresztül folyósítanak a hallgatók számára.
Érdemes tudni, hogy ezt az ösztöndíjat már a végzős középiskolások is igényelhetik, valamint azok az egyetemi hallgatók, akik önköltséges formában tanulnak. A jelentkezéseket mindig az őszi félév megkezdése előtt, az EPER-Bursa rendszerében kell leadni, csatolva a szükséges dokumentumokkal.