szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Alapvetően a hallgatói szerződés aláírásával megígéritek, hogy elvégzitek a képzést. Ha valamiért mégis félbehagynátok, akkor annak következményei lehetnek, de vannak kiskapuk.

Az állami ösztöndíj, vagyis az, hogy az állam finanszírozza a felsőoktatásban folytatott féléveiteket feltételekkel jár. Ezek a beiratkozás során aláírandó hallgatói szerződésben szerepelnek.

Az egyik feltétel, hogy legfeljebb a meghatározott képzési idő másfélszeresén belül diplomát kell szereznetek az adott szakon. Ez tehát azt jelenti, hogy egy 6 féléves képzést maximum 9 félév alatt kell elvégeznetek. A másik, hogy Magyarországon kell dolgoznotok annyi ideig, ameddig az egyetemen, főiskolán állami ösztöndíjasként tanultok, ennek teljesítésére 20 év áll rendelkezésetekre.

Ebben az esetben ugyanakkor nem naptári félévet veszik alapul, hanem egy egyetemi-főiskolai szemeszter időtartamát, azaz 5 hónapot. Ha például tehát egy 12 féléves, vagyis 6 éves osztatlan képzést sikerül időben befejeznetek, akkor nem 6, hanem csak 5 évet kell itthon dolgoznotok a végzést követő húsz éven belül.

Amennyiben a feltételek valamelyikét nem teljesítitek, az igénybe vett állami ösztöndíj összegét vissza kell fizetnetek. Például ha a diplomaszerzéseteket követően külföldre költöztök és 20 éven belül egyáltalán nem dolgoztok itthon, akkor a teljes összeget. Viszont ha például 1-2 éven keresztül itthoni munkaviszonyt tartotok fenn, akkor a visszafizetendő összeg alacsonyabb lesz.

Néhány esetben viszont megkerülhetitek a fizetési kötelezettséget, például, ha egy aktív állami ösztöndíjas félév után befejezitek az egyetemet, akkor nincs fizetési kötelezettség. Ha pedig egy éven belül szakot váltotok, és új jogviszonyotok lesz, szintén mentesülhettek a korábbi képzés tandíja alól.