Kevesebb, mint egy hónap van hátra a nyárból és nemsokára kezdődik újra az egyetem. Bár a legtöbben még biztosan élvezitek a pihenést, érdemes azonban pár fontosabb időponttal és határidővel tisztában lennetek, hogy ne érjen meglepetés ősszel. Összegyűjtöttük azokat a fontos dátumokat, amelyeket tudnotok kell a félévkezdés előtt.
Pótfelvételi ponthatárok kihirdetése
Augusztus 7-ig lehetett jelentkezni a pótfelvételin meghirdetett szakokra. A felvi.hu szerint pedig várhatóan augusztus 29-én érkeznek a ponthatárok és ekkor dől el, ki kerül be az általa megjelölt felsőoktatási képzésre.
Jogorvoslat tétel
A pótfelvételi besorolási döntéséről az Oktatási Hivatal értesít titeket. Ennek határozatával szemben a keresletlevelet a határozat E-felvételiben történő megjelenését (kézhezvételét) követően lehet benyújtani, annak megtekintését követő 15 napon belül – írja a Felvi.hu.
Kollégiumi jelentkezés
A legtöbb helyen augusztus elejéig van lehetőségetek jelentkezni az egyetemek kollégiumaiba. Az BME-n a felvételi kérelmek leadása augusztus 16-ig, a Pázmányon az elsőéves hallgatóknak augusztus 14-ig tart.
Diákigazolvány igénylés
Ha most kezditek az egyetemet, bár a középiskolai diákigazolványotok október 31-ig érvényes, akkor is érdemes még szeptember előtt elindítanotok az új diákigazolvány igénylését, hogy elkerüljétek a hosszú sorban állást. Az igénylés folyamatáról ebben a cikkünkben olvashattok:
Regisztrációs időszak
A regisztrációs időszak alatt van lehetőségetek a hallgatói státuszotokat aktiválni a félévre, illetve ekkor tudjátok a jogviszonyotok szüneteltetését is kérni. Erre a szorgalmi időszak kezdete előtt van lehetőségetek, mielőtt megkezdődne a tanítás. Az ELTE-n például szeptember 8-ig tart a regisztrációs időszak, míg a BME-n ez augusztus 26-tól 29-ig tart.
Őszi félév kezdete
Ellentétben a közoktatással, a felsőoktatásban akár egy hét eltéréssel is elkezdődhet a tanítás a különböző egyetemeken. A legtöbb egyetemen az őszi félév első napja 2024. szeptember 9-én (hétfőn) lesz, ahogyan például az Eötvös Loránd Tudományegyetemen is. Azonban van, ahol egy héttel korábban, szeptember 2-án elindulnak az órák. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mikor indul a félév a budapesti egyetemeken, itt pedig a vidéki egyetemek kezdését tudjátok megnézni.
Ösztöndíjak kiutalása
A szociális ösztöndíjakra mindig a félév kezdetén tudtok pályázni. Ennek időpontjai egyetemenként eltérhetnek, ezért érdemes a saját intézményetek oldalán tájékozódni a pontos határidőkről. A szükséges dokumentumok leadására általában egy hét áll a rendelkezésetekre, de ezt követően az intézmények biztosítanak még időt a hiánypótlásra is.
A rendszeres szociális ösztöndíjra például a BME-n a hallgatók 2024. augusztus 28-ig adhatják le a pályázataikat, és szeptember 9-ig tart az elektronikus hiánypótlás ideje.
Ha az őszi félévtől tanulmányi ösztöndíjra vagytok jogosultak, akkor érdemes tudnotok, hogy annak összegét az adott hónap 10. napjáig utalja az egyetem. Ez alól viszont kivétel a félév első hónapja. A szeptemberi és az októberi ösztöndíjat a hallgatók egy összegben, októberben kapják meg.