szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A legtöbb helyen augusztus elejéig várják az egyetemek a kollégiumaikba való jelentkezést. Bár már a kollégium is egyre drágább, de még így is sokkal megfizethetőbb egy ottani szoba bérlése, mint egy albérlet fenntartása. Mutatjuk az ország legnépszerűbb egyetemeinek kollégiumi díjait.

A ponthatárok kihirdetése és a sikeres felvételi után a másik fontos dolog, amivel leendő egyetemistaként foglalkozni kellhet, az a lakhatás kérdése. Sokan új városba költöznek a tanulmányaik miatt, vagy szeretnének önállósodni, ehhez pedig a legmegfizethetőbb megoldás, ha kollégiumba költöznek. Megnéztük, hogyan alakulnak az árak az idei őszi félévben.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

A BME bővelkedik az egyik legtöbb kollégiummal a fővárosban, bár ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a jelentkezők kedvükre válogathatnak köztük. A különböző karoknak saját kollégiumaik vannak, de az első félévüket kezdő hallgatók rendszerint ezek közül csak kettőben kapnak elhelyezést.

A Bercsényi 28-30 Kollégium havi térítési díja az államilag támogatottak számára 11.650 ft, míg az önköltséges hallhatóknak 23.300 ft. Kecsegtető lehet még a jelentkezők számára, hogy ebben az épületben csak kétágyas szobák találhatóak, amik hűtővel és mosdóval is felszereltek. A Schönherz Kollégium kicsivel olcsóbb áron, államin 9320 ft, önköltségesen 20.970 ft-ért adja ki a szobákat. Itt a szobák négy férőhelyesek; saját hűtővel és fürdőszobával felszereltek.

Egyébként az egyetem többi kollégiumának díjai is 10.000-12.000 ft között mozognak államilag támogatott képzéseken, így később sem számíthattok sokkal magasabb árakra.

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Az ELTE is számos kollégiummal rendelkezik: Budapesten nyolc, Szombathelyen pedig kettő várja a diákokat, viszont a BME-hez képest egy kicsit drágábbak a havi kollégiumi díjak. Az Ajtósi Dürer sori Kollégium 14.650 ft, a Damjanich Utcai Kollégium 12.320 ft, de például a Márton Áron Kollégium havonta 18.475 ft-ba kerül az önköltséges és az állami ösztöndíjas hallgatók számára egyaránt. Az intézmény összes kollégiumát itt tudjátok megnézni.

Budapesti Gazdasági Egyetem

A Külkereskedelmi Kar nappalis hallgatóit a Mátyásföldi Kollégium 2, 3 és 2x2 ágyas szobái várják. Államilag támogatott képzésben a kétágyas szobák 11.650 ft-ba (önköltségesen 23 300 ft) kerülnek havonta, a háromágyas szobák 9320 ft-ba (önköltségesen 20.970 ft) és a 2x2 ágyas szobák, amik saját fürdőszobával rendelkeznek 17.475 ft-ba (önköltségesen 29.125 ft) kerülnek. A Lengyel Gyula Kollégiumban az általános szobákat 9320 vagy 20.970 ft-ért lehet bérelni, és a Bagolyvár úti Kollégium 3 ágyas szobái szintén 9320 ft-ba kerülnek államin, míg önköltséges képzésen 20.970 ft-ba.

Károli Gáspár Református Egyetem

A Károlin a legtöbb helyen, mint a Bethlen Gábor, Bocskai vagy a Nagykőrösi Kollégiumban az állami ösztöndíjasoknak egyaránt 9320 ft a havi bérleti díj, míg önköltségesen 21.500 ft.

Meglepő, de több vidéki nagyváros egyetemein is magasabbak az árak, mint a fővárosban. A Pécsi Tudományegyetemen például 20 ezer forint alatt nem találni szobát még az államilag támogatott hallgatóknak sem.

Pécsi Tudományegyetem

A pécsi egyetemen sokféle kollégium közül választhattok, és egyszerre többe is leadhatjátok a jelentkezéseteket. Ezeknek az árai 15.600 és 32.500 forint között mozognak. A szobák általában blokkos rendszerben vannak kialakítva, egy blokkokban található egy közös fürdő, WC, valamint konyha. Van olyan kollégium, ahol két ágyas szobákba, míg máshol három ágyasba költözhettek, egy blokkhoz pedig négy vagy hat ember tartozik. A kollégiumokról részletes leírást és képeket itt találtok.

Szegedi Tudományegyetem

A kollégiumi térítési díj mind a karközi, mind a kari kollégiumokban az állami ösztöndíjashallgatók esetében havi 10 ezer forint körül, az önköltséges képzésben részt vevő diákok esetében havi 10-16 ezer forint körül mozog. Itt az önköltséges árak kedvezőbbek a fővárosi egyetemek kollégiumaihoz képest. A részletes tájékoztatót itt találjátok.

Széchenyi Egyetem

A győri egyetemen külön kollégiumba jelentkezhetnek az első és a felsőbb éves hallgatók, amelyek közül a legtöbben kétágyas szobák vannak. A Hegedűs Gyula Kollégiumban 22 ezer forint, és a Multifunkciós Épületben szintén 22.000 forint a havidíj. A Külső Kollégiumban van lehetőség három ágyas szobákba is beköltözni, ahol így a költségek is olcsóbbak. Míg a kétágyas szobák itt 16.000 forintba kerülnek, addig a három ágyasak 13.000 ft-ba.

Debreceni Egyetem

Az egyetem hat kampuszán összesen 15 kollégium található, amik 1220 helyet tartanak fenn az idén érkező elsőéveseknek. Ez az összes férőhely negyedét jelenti. Az elsőévesek által feltöltött férőhelyeken a kollégiumi díj 18.000–32.000 ft között helyezkedik el. De ennél azért vannak magasabb árak is, az Arany Sándor Diákapartmanban például 38 ezer forintot kell fizetni egy kétágyas szobáért. Az összes kollégiumot innen érhetitek el.

Megijedtetek a sok ismeretlen kifejezéstől és tennivalótól? Ebben a cikkünkben mindegyiket megmagyarázzuk, hogy zökkenőmentesen kezdődjön az első egyetemi félév: