szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megsértették ugyanis a hallgatói önkormányzat véleményezési jogát.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzata (HÖK) pert nyert a Színház- és Filmművészetért Alapítvánnyal szemben, írja a Színház Online. Amikor ugyanis 2020 novemberében a kuratórium és vezetősége felfüggesztette az oktatást és bezáratta az egyetemet, az akkori HÖK-kel nem egyeztettek.

Így közlésük szerint megsértették a felsőoktatási törvény által garantált véleményezési jogukat. Ezért a Fővárosi Törvényszék jogsértőnek ítélte meg az intézkedéseket, fellebbezni már nem lehet a döntés ellen.

A bíróság megítélése szerint ugyanis ezt a jogot „minden esetben a döntés meghozatala előtt kell biztosítani, függetlenül attól, hogy a vélemény a döntéshozókat köti-e” illetve „a véleménynyilvánítási jog mellőzése miatt a határozatok és a tájékoztató döntések lényeges jogszabálysértéssel kiadott döntések voltak meghozatalaik időpontjában”. Magyarul a véleményt végül nem kötelesek figyelembe is venni, de, ha ki sem kérik, az jogszerűtlen.

Ez a döntés a HÖK-közlemény szerint precedenst teremthet a mindenkori Hallgatói Önkormányzatok jogainak sérthetetlenségére.

A közlemény hozzáteszi, hogy a botrányosan átszervezett SZFE jelenlegi HÖK-je a „megalakulásakor úgy döntött, hogy tovább viszi az elődei által indított pereket, többek között ezzel is tisztelegve munkájuk előtt”. Hozzáteszik: Kollarics Flóra és Stánicz Péter ügyvédek pro bono (azaz ingyen) képviselik őket.