Duális hallgatóként nem csak vállalati tapasztalatot szerezhettek, a partnerintézményektől fizetést is kaptok. Most kiderül, mennyi az annyi.
Mi is az a duális képzés?
Ez az egyetemi képzés alapvetően két részre oszlik: intézményi és vállalati szakaszok különülnek el. Az intézményi része semmiben sem más, mint a „hagyományos” képzésben résztvevőké – ugyanazokat a tantárgyi- és vizsgakövetelményeket kell teljesíteni. Amiben ez a képzés többet ad, az a vállalati tapasztalatszerzés: duális hallgatóként szerződést köttök az egyetemetek valamelyik partnercégével, ahol munkavállalóvá válva gyakorlati ismereteket szerezhettek, kiegészítve az egyetemen tanultakat.
A vizsgaidőszakban és a szünetekben ugyanakkor akadhatnak különbségek, egyes szakokon ilyenkor is kell gyakorlatot teljesíteni a duális hallgatóknak. A vizsgákra viszont természetesen elengedik a partnercégek hallgatóikat, és egy meghatározott számú (általában 20 napnyi) szabadsággal is gazdálkodhatnak egész évben.
Mely szakokon tanulhattok duális képzésben?
Duális képzést műszaki, informatikai, agrár, természettudomány és gazdaságtudományi képzési területen, illetve a szociális munka alapszakon végezhettek. A konkrét szakokat és az egyetemek partnerszervezeteit ide kattintva érhetitek el.
Fizetés is jár a duális hallgatóknak?
Természetesen igen. A szakképzési munkaszerződés alapján a benneteket megillető munkabér összege - a köztetek és a duális képzőhely közötti megállapodása szerint - a kötelező legkisebb havi munkabér (minimálbér) legalább hatvan százaléka (ez 2021-ben 100 400 forint), de legfeljebb a minimálbérnek megfelelő összeg (ami idén 1674 00 forint). Ennek megállapításánál figyelembe veszik a szakmai felkészültségeteket, illetve a tanulmányi eredményeiteket.
A munka mellett tehát érdemes az egyetemi tanulmányokra is figyelmet fordítanotok, ugyanis a magasabb átlaggal bónuszokhoz juthattok, és így akár a minimálbér 100%-át is megkereshetitek havonta.