szerző:
Tóth Alexandra
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mi történik, ha már jártok egyetemre, de közben jelentkeztek máshova, vagy egy másik szakra az egyetemen belül? Lehet párhuzamosan két alapszakon tanulni tandíjmentesen?

Igen, dönthettek úgy, hogy két különböző képzésen tanultok egyszerre és mindkettőt állami ösztöndíjjal végzitek, viszont ebben az esetben a támogatott féléveitek is kettesével fogynak.

Mivel felsőoktatási szakképzésen, alap-, osztatlan képzésen, illetve mesterképzésen összesen 12 félévig tanulhattok állami ösztöndíjjal, ez azt is jelenti, hogy két alapszakos diploma megszerzésével az összes támogatott féléveteket elhasználjátok - amennyiben mind a két képzés 6-6 féléves -, így mesterszakon csak önköltségesként tanulhattok tovább. Értelemszerűen ha az alapszak is több mint három év, akkor már ennek az utolsó félévét/féléveit is saját zsebből kell fizetnetek.

Van azonban néhány kivétel, amikor a 12 félév több is lehet: ez a szám fogyatékossággal élő hallgató esetében legfeljebb négy félévvel megnövelhető - erről az adott egyetem dönt. Ezen felül a doktori képzésben részt vevő hallgatók legfeljebb 8 félévig tanulhatnak ilyen formában, ez pedig nem számít bele a főszabály szerinti tizenkét félévbe.

Hol tudjátok megnézni, hogy hány félévetek van még?

Azok, akik a jelentkezéskor vagy azt megelőzően folytatnak/folytattak a felsőoktatásban tanulmányokat, a még felhasználható támogatási idejükről itt tájékozódhatnak az ügyfélkapus azonosítás és az oktatási azonosító megadását követően. A támogatási idő számításakor mind a 2012 előtt indult állami támogatott finanszírozási formájú féléveket, mind a magyar állami (rész)ösztöndíjas finanszírozási formájú féléveket figyelembe kell venni.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!