szerző:
Eduline

Összeszedtük, mit veszítene a BME a gazdasági kar kiválásával.

Tegnap az Index írta meg, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara - vagy annak egy része - az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez kerülne.

Az idei rendes felvételi eljárásban a BME-re összesen 5246 hallgatót vettek fel, ebből 1566-ot a gazdasági kar valamely képzésére. A kar esetleges elcsatolásával tehát több mint harmadával kevesebb gólya maradna az egyetemen.

A GTK volt az a kar, ami a BME-ről egyedüliként került fel a legtöbb hallgatót felvett karok 10-es listájára. Ez a hetedik legtöbb hallgatót felvett kar az egész hazai felsőoktatásban.

Idén 415 volt a BME-re felvettek átlagponthatára. A GTK-n államilag támogatott gazdálkodás és menedzsment szakhoz 448 pontot kellett minimálisan teljesíteni (igaz, itt központi ponthatár volt, de ez országosan a legnépszerűbb szak), kommunikáció- és médiatudományhoz 461-et, nemzetközi gazdálkodás szakra pedig 460 (szintén központilag meghatározott) pont volt a küszöb. Önköltséges szakokra sem volt olyan egyszerű bejutni, azokhoz is bőven 300 pont fölött kellett teljesíteni. A ponthatárokat itt találjátok.

Ilyen magas ponthatárokra az egyetem semelyik másik karánál nem volt szükség. A mérnöki karok közül a legnehezebben a gépészmérnökire lehetett bekerülni, oda 458 pont kellett egy leendő mechatronikai mérnöknek, és 400 egy energetikai mérnöknek.

Bár a GTK magas ponthatárai részben a központi ponthatárok miatt alakultak úgy, ahogy, így is rengeteg diákot vettek fel. Ráadásul hiába vágta meg a kormány évekkel ezelőtt a gazdasági szakokra államin felvehető hallgatók számát, idén is 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt a számuk országosan. Nem véletlen, hogy tavaly is több mint félmilliárd forintos bevételre tett szert az egyetem a gazdasági kar tandíjaiból, amiből látszik, sok diák hajlandó fizetni is, hogy gazdasági diplomát szerezhessen.

Az ELTE pedig idén is több mint 8000 gólyát vett fel, ami magasan a legtöbb az országban, a BME gazdasági karának esetleges odacsatolsával már az évi 10 ezer új hallgató sem lenne lehetetlen.