szerző:
Eduline

Már pályázhattok az idei Út a diplomához elnevezésű ösztöndíjra, amellyel akár 350 ezer forintos tandíjtámogatást vagy 125 ezer forintos ösztöndíjat is szerezhettek. Íme, a részletek.

Ösztöndíj vagy tandíjtámogatás

A tavalyi 133 millióval szemben az idén összesen 200 millió forintot osztanak szét a hátrányos helyzetű, rászoruló hallgatók között, így ebben a tanévben várhatóan többen kapják majd meg a támogatást. A nyertesek vagy ösztöndíjat, vagy tandíjtámogatást kapnak. Az ösztöndíj egy félévre 125 ezer forint, az önköltség-támogatás összege változó: a tandíjatok maximum 95 százalékát állják, ami félévente nem lehet több 350 ezer forintnál.

Mindkét változatot megpályázhatjátok egy, de akár két félévre is - utóbbi akkor lehetséges, ha az őszi félévben a mintatanterv szerinti krediteknek legalább a felét megszereztétek. Fontos viszont, hogy egyszerre csak az egyik típusú támogatásra jelentkezhettek. Itt a részletes lista: ilyen ösztöndíjakat kapnak az egyetemisták.

Kinek szól a program?

A támogatást hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, köztük is kiemelten roma származású hallgatóknak hozták létre. Ez azt jelenti, hogy igazolnotok kell a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzeteteket vagy azt, hogy utógondozásban vesztek részt, illetve adott esetben a roma származást is.

Ezen kívül bárki pályázhat, akinek van aktív hallgatói jogviszonya - akár nappali, esti vagy levelező tagozaton - és nem felsőoktatási szakképzésen vagy szakirányú továbbképzésen tanul. Kizáró tényező az is, ha már van az adott szinten egy diplomátok: tehát ha például a második mesterképzéseteket végzitek, akkor nem pályázhattok. Önköltség-támogatást természetesen csak részösztöndíjas, önköltséges/költségtérítéses hallgatók kérhetnek, ösztöndíjat viszont államisok is.

További kizáró tényező, ha már kaptok valamilyen, félévente 50 ezer forintnál magasabb összegű támogatást a hátrányos helyzetetek vagy roma származásotok miatt. Ezen kívül az ösztöndíjra nem pályázhatnak azok, akik roma szakkollégium tagjai - a tandíjtámogatásra viszont igen.

Hogyan lehet jelentkezni?

Először regisztrálnotok kell az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben (EPER), majd ki kell nyomtatnotok a regisztrációs nyilatkozatot, és azt aláírva, postán el kell küldenetek az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőnek (EMET).

Ezután az EPER-ben pályázhattok, ahol csatolnotok kell a hallgatói jogviszonyotokról szóló igazolást, és további igazolásokat, például az utógondozásról vagy a hátrányos helyzetről. Önköltség-támogatás esetén természetesen mellékelnetek kell a tandíj összegét igazoló dokumentumot is. A roma származás figyelembe vételéhez önkéntes nyilatkozatot kell tennetek, és a helyi vagy területi roma/cigány nemzetiségi önkormányzat ajánlására is szükségetek lesz.

2015. február 28-ig folyamatosan pályázhattok az ösztöndíjra. További részletekért és a pályázati kiírásért kattintsatok ide.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!