Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
2016-ig felfüggesztették a Yale egyik diákkörét – amelyhez egyetemista évei alatt George W. Bush is tartozott –, miután tagjai szexista dalokat énekeltek a campuson végigvonulva. Nem ez az első eset, hogy az elitegyetem tanulóit a diáklányok zaklatásával és megfélemlítésével vádolják.
„A nem igent, az igen szexet jelent” – többek közt ezt kántálták a Delta Kappa Epsilon tagjai a campusnak azon a részén, ahol az elsőéves lányok laknak. Bár a klub vezetői bocsánatot kértek, a diákköröket tömörítő szervezet megtiltotta, hogy 2016-ig tagokat toborozzanak és programokat szervezzenek az iskolában. Az egyetem támogatta a büntetést, mivel az elmúlt hónapokban számos olyan esetre volt példa, hogy a hallgatók – nyilvánosan és négyszemközt is – zaklatták a lányokat, írja a Daily Mail.
Októberben nyomozást rendeltek el az intézményben, miután kevesebb mint egy hónap alatt 16 diák tett panaszt az oktatási minisztérium polgárjogi osztályán a campuson történt szexuális zaklatások miatt. A nyomozás szükségességét azzal indokolták, hogy az iskola nem lépett fel az erőszakos atmoszféra kialakulásával szemben, és ezzel megsértette a nők és férfiak egyenlőségének elvét az oktatásban.
„A Yale-en történt durva szexuális zaklatások és az intézményben tapasztalható fenyegető magatartás ellenére miért a polgárjogi osztálynak kell meggyőznie az intézményt arról, hogy komoly gondok vannak a campuson?” – írják nyilatkozatukban a diákok. Egyikük, Presca Ahn cikket írt a problémáról az egyetemi újságba. „Az elmúlt hét évben a Yale tolerálta a nők zaklatását, valamint a szexuális agresszió és a nőgyűlölet megnyilvánulásait. A diáklányok azzal a tudattal élnek, hogy az egyetem nem bünteti meg azokat a társaikat, akik szexuálisan zaklatják őket. Nem nehéz elképzelni, hogy milyen hatással van ez a lányok életére, biztonságára és egyenlőségére a campuson” – írja. Nemcsak a Yale, hanem a University of Southern California diákjai is tiltakoztak az egyetemi zaklatások ellen, miután az egyik hallgató „Torokbeszámoló” címmel indított hírlevelet az intézményben tanuló lányok szexuális teljesítményéről és saját sikereikről. A botrányról itt olvashatsz bővebben.
2009 szeptemberében hallgatók egy csoportja „idény előtti cserkészbeszámoló” címmel küldött körbe egy emailt: a levélben 53 diáklányt rangsoroltak az alapján, hogy hány sörrel kell leitatni őket ahhoz, hogy lefeküdjenek velük. 2008 januárjában a Zeta Psi diákkör tagjai „Imádjuk a yale-es lotyókat” feliratú táblákkal vették körbe a női kollégium bejáratát.
Februárban a rendőrség egy végzősök által szervezett „meztelen partin” történt szexuális zaklatás ügyében indított nyomozást. A buli ötven vendégét arra kényszerítették, hogy vetkőzzenek le, igyanak alkoholt és csókolózzanak. A rendőrség azért kezdte el vizsgálni az ügyet, mert a résztvevők közül tízen kerültek kórházba alkoholmérgezéssel. A nyomozás még tart, de a Yale rektora már most kijelentette, nem tűri tovább a kemény alkoholizálást és az eldurvuló partikat a campus területén. Az esetről itt olvashatsz bővebben.
Ha a polgárjogi osztály vizsgálata során bebizonyosodik, hogy az egyetemen valóban sérül a nők és férfiak egyenlőségének elve, az intézményt kötelezni fogják a nők zaklatásának megelőzésére.