Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Bár még mindig a nyugat-európai ösztöndíjak a legnépszerűbbek, egyre több egyetemista és főiskolás választ magának egzotikus úticélt. Rengeteg lehetőség közül választhatsz, ha a következő tanévet már valamelyik távol-keleti, latin-amerikai vagy éppen dél-európai egyetemen szeretnéd kezdeni - hogy könnyebb legyen a döntés, összegyűjtöttük a legjobb pályázatokat.
„Fantasztikus félévet töltöttem el Indonéziában, mindenképpen vissza szeretnék menni. Ebben az ösztöndíjban az a jó, hogy nem kell túl sok feltételnek megfelelni, még nem is halottam olyan pályázóról, aki ne nyerte volna el" - meséli Dóra, az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarának hallgatója az indonéz DARMASISWA programról.
„Meglepően hangzik, de nagyon szeretik a magyarokat Indonéziában, ez talán annak is köszönhető, hogy viszonylag sokan utaznak ki. Amikor én voltam kint, összesen harmincan voltunk Magyarországról. Fantasztikus hely, ráadásul olcsó is” – teszi hozzá. Dóra annyira beleszeretett az indonéz kultúrába, hogy szakdolgozatát az ott népszerű bábjáték, a wayang technikáiról írja.
Az indonéz állami ösztöndíjprogram célja - nem titkoltan - az ország népszerűsítése. Azok pályázhatnak, akik még nem töltötték be harmincötödik életévüket, egyetemi tanulmányokat folytatnak vagy már van diplomájuk, és vállalják, hogy a kint töltött hónapok után jó hírét viszik az indonéz kultúrának. A sikerhez persze az sem árt, ha jól beszélsz angolul.
Angliától Japánig
Ha Indonézia helyett inkább Európát választod, a Tempus Közalapítványhoz érdemes fordulnod - a legnépszerűbbek a brit, spanyol és francia ösztöndíjak, de bőven akadnak olyan pályázók, akik más - például balti - országokba szeretnének utazni. A Tempus aktuális pályázatait itt találod.
A Magyar Ösztöndíj Bizottság (MÖB) pályázataival Bulgáriától egészen a Fülöp-szigetekig rengeteg helyre eljuthatsz: az aktuális lehetőségek között találhatsz januári határidejű jemeni ösztöndíjat, amelyhez arab nyelvtudás szükséges, ám az egyik izraeli programhoz elegendő az angol nyelvtudás is. A diákok a Tel Aviv-i Egyetemen tanulhatnak egy évig, emellett helyi és nemzetközi cégeknél szerezhetnek szakmai tapasztalatot. Indiai ösztöndíjat kínál magyar hallgatóknak az Indiai Kulturális Kapcsolatok Tanácsa (Indian Council for Cultural Relations (ICCR) a 2011/12-es tanévre, a pályázatokat az budapesti indiai nagykövetségre várják.
Bachelor- és masterhallgatók is pályázhatnak a MÖB által meghirdetett kínai ösztöndíjra - olyan nappali tagozatos egyetemi vagy főiskolai hallgatók jelentkezését várják, akik kínai szakon vagy specializációként tanulják a nyelvet, és ebben a tanévben hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
Ha Japánba szeretnél utazni, az állami Monbusho ösztöndíjak közül érdemes választanod - az egyikre 17 és 21 év közötti hallgatók jelentkezhetnek, ez egy négyéves egyetemi képzésre szóló támogatás. Az egyetem megkezdése előtt mindenki egyéves, elsősorban japán nyelvi felkészítő tanfolyamon vesznek részt Tokióban vagy Oszakában, vagyis a képzés teljes időtartama öt év.
A tanároknak és tanítóknak szóló ösztöndíj olyan 35 év alatti, egyetemet vagy főiskolát végzett oktatóknak szól, akik jelenleg általános iskolai vagy középiskolai tanárként, illetve a tanárképzésben dolgoznak, és több mint ötéves gyakorlattal rendelkeznek. Az ösztöndíjasok egy másfél éves oktatási továbbképzésen vehetnek részt. Mivel a felvételi eljárás nyáron zajlik, már csak a 2012/2013-as tanévre lehet pályázni.
Segít az Útilapu
Ha hiába van hallgatói jogviszonyod és hiába beszélsz idegen nyelveket, mégsem jött össze a hőn áhított ösztöndíj, még mindig ott a lehetőség, hogy önkéntesként utazd be a világot.
Az Útilapu rövidebb (2-4 hétig tartó) és hosszabb önkéntes táborokat is szervez, méghozzá a világ minden tájára. A táborokban általában a helyi közösség életkörülményeit fejlesztő/színesebbé tevő, szakértelmet nem igénylő munkákat végezhetsz, vannak például szociális, építő- és környezetvédelmi táborok. Önkéntes táborokat és fizetős külföldi cserediákprogramokat is szervez az AFS Nemzetközi Csereprogram Alapítvány, amely sok latin-amerikai utat szervez, így cserediákként Argentínába, Bolíviába és Panamába is eljuthatsz.