Pénteken, március 20-án részleges napfogyatkozás lesz, mely Magyarországról is megfigyelhető. Ezért a Magyar Tudományos Akadémia aznap 9 és 13 óra között bemutatót szervez a Széchenyi téri székház előtti parkolóban.
A Magyar Tudományos Akadémia székháza előtti parkolóból szakemberek által kezelt, speciális napszűrőkkel felszerelt teleszkópokon keresztül biztonságosan követhető a jelenség, és napfoltokat, esetleg napkitöréseket is láthatnak mindazok, akik ellátogatnak a rendezvényre.
A jelenség Budapesten délelőtt 9.39-kor kezdődik, és 11.59-ig tart. A jelenség csúcspontja a fővárosban 10.48-kor következik be, amikor a Hold közel 60%-ban eltakarja a Napot (más hazai településeken ehhez képest legfeljebb néhány perces eltérések lesznek). Sötét ekkor sem lesz, azonban a napfény mennyisége észrevehetően csökken.
A jelenség megfigyeléséhez feltétlenül szükség van védőfelszerelés használatára. Erre speciális napfogyatkozás-néző szemüveg alkalmas, amelyet a szervezők a helyszínen biztosítanak, illetve a Magyar Csillagászati Egyesületen keresztül szerezhetnek be az érdeklődők. Távcsővel vagy a fényképezőgép keresőjén keresztül soha ne nézzünk a Napba!
Az MTA székháza előtti bemutató nyitott rendezvény. Ezen kívül lehetőség van arra, hogy az MTA székházának Nagytermében két csillagászati ismeretterjesztő előadást és egy élő tudósítást tekintsenek meg az érdeklődők. Az élő tudósítás a Feröer-szigetekről történik, amely a teljes napfogyatkozás sávjába esik. A Nagyteremben rendezett előadások ingyenesen megtekinthetők, de a férőhelyek korlátozott száma miatt regisztráció szükséges, amire itt van lehetőség.
További kihagyhatatlan márciusi programokról itt olvashattok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|