szerző:
Eduline

Ahogy az lenni szokott a keresztféléves felvételinél, a művészeti képzések továbbra is a legdrágábbak, de a mérnökökkel történt valami.

Az idei keresztféléves eljárásban az elmúlt éveknek megfelelően jellemzően mesterszakos jelentkezési lehetőségek vannak, köztük több államilag is finanszírozott. Az állami férőhelyek száma azonban keresztfélévkor csekély, így a leendő hallgatóknak az önköltséges képzéssel járó kiadásokkal is érdemes barátkozniuk - nem lesz könnyű.

Idén is a művészeti képzések a legdrágábbak. A Színház és Filmművészeti Egyetem filmrendező és a filmoperatőr képzésén 850 ezer forint a féléves önköltség. A második legdrágább a Szent István Egyetem tájépítész és kertművész képzése, ott 600 ezer forint egy szemeszter. Harmadikként a Kodolányi János Főiskola zenei képzéseit lehet említeni, amelyekért 485 ezer forintot kérnek félévente.

Ezt követően már szorosabb a mezőny. Számos felsőoktatási intézménynél tendenciaként mutatkozik, hogy intézményen belül közelítik egymáshoz a költségtérítési összegeket (az egyetemek és főiskolák között azonban már ugyanannak a szaknak más tandíja lehet). A szakok közötti különbségeket kiegyenlítettebbé tették, így bevételi oldalról kisebb lemondással járhat az intézmény szempontjából, ha kevesebb felvett hallgatójuk lesz.

Ez a folyamat leginkább a mérnöki képzéseket érintette, a Műegyetem esetében rengeteg mérnöki képzés került hasonló árkategóriába. Érdekesség hogy a mérnökök esetében még az intézmények között sincs jelentős eltérés, 350-425 ezer forint között alakulnak a féléves árak.

A 2017 februárjában induló képzésekről és a felvételiről további információkat itt találtok.