Szabó Fruzsina
Szabó Fruzsina

Legalább 260 pontot össze kell gyűjteniük azoknak a diákoknak, akik jövőre felvételiznek - ennél alacsonyabb pontszámmal ugyanis sem állami ösztöndíjas, sem fizetős szakra nem vehetik fel a jelentkezőket az egyetemek és főiskolák. A magasabb ponthatárokkal az elmúlt évek legnagyobb vesztesei, a magán- és a vidéki főiskolák járnak a legrosszabbul.

2014-ben 260, 2015-ben 280, 2016-ban pedig 300 lesz az alsó ponthatár a felvételin, vagyis ennél kevesebb ponttal sem ingyenes, sem fizetős szakra, sem állami, sem magán- vagy alapítványi, sem egyházi felsőoktatási intézménybe nem lehet bejutni - derül ki egy minisztériumi előterjesztésből.

A felsőoktatási - régi nevén: felsőfokú - szakképzésre jelentkezőknek is jobb teljesítményt kell nyújtaniuk az érettségin: a kétéves, diplomát nem adó képzéseken jövőre 220, 2015-ben 240, 2016-ban pedig 260 lesz a minimális ponthatár.

Negyedjére futnak neki a módosításnak

Ha a kormány is rábólint a módosításra, végre sikerül jogszabályba foglalni a ponthatárváltozásokat - ez eddig ugyanis nem jött össze. Bár Maruzsa Zoltán felsőoktatási helyettes államtitkár már 2012 végén úgy nyilatkozott, hogy a kormány 2016-ig fokozatosan emeli a minimumponthatárokat, a felvételi eljárásról szóló, decemberben megjelent kormányrendeletben nem ez állt: egy elírás miatt a magasabb ponthatárokról szóló paragrafus már 2013. január 1-jén hatályba lépett, ez alapján már az idén felvételizőkre is a szigorúbb szabályok vonatkoztak volna.

Másfél hónappal később javították ugyan a rendeletet, de nem a szabályoknak megfelelően, ezért újra módosítani kellett - de ez sem ment hiba nélkül. Ahogy arról az Ars Boni jogi szakfolyóirat beszámolt, a változtatással egy, korábban már hatályon kívül helyezett rendelkezést léptettek volna hatályba 2014-től, 2015-től és 2016-tól, vagyis "hiába volt ellentétes kormányzati akarat, még 2016-ban is 240, illetve 200 pont lett volna a minimális pontszám".

A magánfőiskolák járnak rosszul a szigorral

Az alsó ponthatár emelésével valószínűleg a magánfőiskolák járnak majd a legrosszabbul, pedig már a 2012-es felvételinek is az alapítványi és magánkézben lévő felsőoktatási intézmények voltak a legnagyobb vesztesei: egyetlen állami ösztöndíjas helyet sem kaptak alapképzéseikhez, elsőéveseik száma így 36-59 százalékkal esett vissza. A felvételi feltételeinek további szigorítása várhatóan több ezer diák továbtanulási terveit húzza majd keresztbe.

A 2012-es felvételi vesztesei

A Kodolányi János Főiskolán tavaly például minden alapszakon 240-nél húzták meg a ponthatárt, de még így is 57 százalékkal csökkent a felvett hallgatók száma. Hasonló a helyzet az Edutus Főiskolán és a Zsigmond Király Főiskolán is: előbbi minden alapképzést 240-es ponthatárral indított, ennek ellenére 48 százalékkal esett vissza elsőévesei száma, míg a ZsKF-en 241-nél és 247-nél határozták meg az alsó limitet, a létszámcsökkenés azonban így is 54 százalékos volt.