Hogyan készülhettek a hosszú hétvégén a magyar-, a matek- és a töriérettségire? Érdemes kihasználni ezt a pár napot, a hétvége utolsó két napján is nagyon sokat haladhattok. Lássuk, mire érdemes figyelnetek.
Elemzési szempontok
A középszintű magyarérettségi írásbelijén előforduló műfajok elemzési szempontjait érdemes átnézni még az utolsó napokban is. Az írásbeli második feladatában két típus közül lehet választani: műértelmezést vagy összehasonlító elemzést kell írniuk az érettségizőknek. A megadott témáról 150 perc alatt 400-800 szavas szöveget kell írni.
Fontos, hogy a műértelmezési feladatban nem biztos, hogy novellát kaptok - lehet szó például balladáról, tárcáról is. A műértelmezésnél az “Arany 200” közelsége miatt talán nem árt a ballada jellemzőit, s elsősorban annak epikus és poétikai sajátosságait is áttekinteni" - mondta korábban az Eduline-nak Szabó Roland, az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium magyartanára. További tanácsokat ebben a cikkünkben olvashattok.
Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás
A gyakorlás természetesen mindhárom főtárgy esetében a lehető legfontosabb. Ha közben úgy érzitek, hogy valami kevésbé megy, érdemes azzal kiemelten foglalkozni még. Főleg Ha matekból valami nem megy elég jól, gyakoroljátok azt még többször. Ezekhez nyújt segítséget a matekérettségi-felkészítő sorozatunk, amelyben a számelméletettől kezdve a síkgeometriáin át egészen a szöveges feladatokig bármit begyakorolhattok. Erre pedig a hosszú hétvége még bőven alkalmas.
Atlaszok, függvénytáblák
De a legális puskáitokról sem szabad megfeledkezni. A négyjegyű függvénytáblázat - Hulej Ákos, a Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője szerint - csak abban az esetben nevezhető legális puskának, ha az érettségi előtt mindenki alaposan átnézi, mert csak abban az esetben lehet segítség, ha tudjátok, hogy hogyan és mikor használjátok. A függvénytáblákról részletesebb tanácsokat itt szerezhettek. A 2018-as középszintű matematikaérettségiről pedig itt olvashattok bővebben.
A történelemérettséginél használható atlaszokkal is érdemes foglalkoznotok az utolsó napokban, ugyanolyan elven, mint a függvénytáblákkal. "Tudni kell, hogy mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban" - mondta a történelmi atlasz használatáról Kiss János, a Studium Generale Történelem Szekciójának vezetője, aki azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább 2-3-szor nézzék át az atlaszokat a vizsgázók. Az ajánlott atlaszokról itt informálódhattok.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Tehát, ami a legfontosabb: ha nincs atlaszotok vagy függvénytáblátok, ezekben a napokban érdemes beszereznetek, ha pedig már megvan, akkor jól nézzétek át őket, hogy megfelelő segítség legyen számotokra az érettségin. Gyakorlásként nézegessétek az előző évek érettségi feladatsorait, valamint amiből úgy érzitek, hogy kevésbé megy jól, többször ismételjétek át. Ha pedig átnéztetek minden kérdéses feladatot, témát, akkor (és persze közben is) pihenjetek és figyeljetek oda magatokra. Ehhez kapcsolódó tanácsokról és arról, hogy mit érdemes magatokkal vinnetek a vizsgákra, itt olvashattok.
A 2018-as érettségiről szóló legfrissebb cikkeinket itt találjátok.
Nehezen tudjátok magatokat rávenni a tanulásra, hiába közeledik az érettségi? Adunk néhány tanulási tippet. Célszerű variálni és kombinálni a különféle memorizálási technikákat - olvasható Carol Volderman: Segíts a gyerekednek! - Tanulási technikák lépésről lépésre című könyvében. Memóriapalota A memóriapalota módszere azt jelenti, hogy a megjegyzendő információkat hozzátársítod egy tárgyhoz vagy elképzelt helyszínhez.
Online képzés célja: Ez az online érettségi felkészítő tanfolyam segít a vizsga előtti ismétlésben, átfogó képet ad számodra a 17 fő témáról, valamint típusfeladatokkal be is gyakorolhatod azokat. | | Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés