szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Decemberben elkezdődik a jelentkezés a 2024-es általános felsőoktatási felvételire, amire már a megváltozott felvételi szabályok lesznek érvényesek. Mutatjuk, hány pontot adnak az egyetemek a hátrányos helyzetű, gyermeket nevelő vagy fogyatékossággal élő felvételizőknek.

A megváltozott felvételi szabályok szerint 2024-től az egyetemek maguk dönthetnek a többletpontok rendszeréről, amit ettől az évtől kezdve éppen emiatt intézményi pontoknak neveznek.

A korábbi években a legtöbb alap-és osztatlan képzésre, valamint a felsőoktatási szakképzésekre jelentkező diákok a megfelelő igazolások ellenében összesen 40 többletpontot kaphattak esélyegyenlőség jogcímen, amibe beletartozik a hátrányos helyzet, a gyereknevelés, illetve az, ha a jelentkező valamilyen fogyatékossággal él.

Egységes szabály helyett azonban 2024-től egyetemenként eltérő, hogy hány pontot adnak ezekre.

Több vagy kevesebb?

A Semmelweis Egyetem szigorított, és az ide jelentkező diákok maximum 15 esélyegyenlőségi pontot kaphatnak a felvételiben, a Miskolci Egyetemen pedig 25 pont járhat, míg a Pannon Egyetemen jogcímenként 20, maximum 50, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen pedig jogcímenként 30, maximum viszont már 60 pontot kaphatnak a felvételizők.

De az sem ritka, hogy a szabályok még az intézményeken belül is eltérnek. A Pécsi Tudományegyetemen például 1-40 esélyegyenlőségi pontot adnak, aminek összege szakonként eltérő lehet, míg a Debreceni Egyetem jogi képzésein 30, az orvosin viszont csak 20 pont járhat, a bölcsészképzések többségében pedig ugyanezekért 40.

Ellenben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen egységesen 50 pont járhat a hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő, valamint a gyermeket nevelő jelentkezőknek.

Intézményi pontok számítása 2024

Van, ahol marad a 40

Olyan intézmények is vannak, ahol változatlanul 40 esélyegyenlőségi pontot kaphatnak a felvételizők. Ide tartozik például a Károli Gáspár Református Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem, míg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen jogcímenként 40, összesen pedig 100 pont járhat, a Budapesti Gazdasági Egyetemen pedig nemcsak a gyermeknevelést, a hátrányos helyzetet és a fogyatékosságot veszik figyelembe, de a megváltozott munkaképességet és azt is, ha a jelentkező egy tartós beteg hozzátartozóját gondozza.