szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, pszichológia – évek óta ez a három szak vonzza a legtöbb felvételizőt. A diákok egy része biztos kézzel ikszeli be a kiválasztott képzéseket az online jelentkezési felületen, mások viszont még végzősként sem tudják, merre tovább. A HVG Diploma 2023 cikke.

Több mint 100 ezren jelentkeztek 2022-ben egyetemekre, főiskolákra. A legtöbb diákot vonzó szakok listája senkinek nem okozhatott meglepetést, az ugyanis kis túlzással évek óta változatlan: az élen évi 9-10 ezer jelentkezővel a gazdálkodási és menedzsment alapszak áll, amelyet a kereskedelem és marketing, a pszichológia, a jogászképzés, a mérnökinformatikus, valamint az ápolás és betegellátás alapszak követ. Bár a legnépszerűbb szakokon jellemzően több mint két-háromezer elsőéves kezd minden szeptemberben, egy részük soha nem szerzi meg a diplomát.

Egy 2020-as kutatás szerint az alap- és az osztatlan szakokon tanulók közül minden harmadik-negyedik anélkül hagyja ott a felsőoktatást, hogy eljutna az abszolutóriumig, de a mesterszakokon is jelentős, 19-20 százalékos a lemorzsolódási arány. Bár a probléma hátterében sokféle tényező áll, ezek egyike a nem megfelelő szakválasztás és (ez alighanem a középiskolai oktatás egyik nagy hiányossága) a pályaorientáció hiánya. Bár ez utóbbit nehéz pótolni, ha némi nyomozás előzi meg a jelentkezés leadását, nagyobb eséllyel lehet megtalálni a megfelelő szakot.

A szaklista

A jelentkezés leadása előtt érdemes minden lényeges információt beszerezni a különböző szakokról, a választék ugyanis hatalmas, a továbbtanulás előtt állóknak több száz lehetőség közül kell választaniuk. Annak sem árt utánanézni, melyik egyetem milyen városokban indít el egy-egy képzést – az ELTE-nek például nemcsak Budapesten, hanem Szombathelyen is, a Pécsi Tudományegyetemnek többek között Zalaegerszegen is van campusa –, és mekkora az önköltség összege.

A legjobb egyetemek és főiskolák

A HVG Diploma 2023 kiadványban az összesített intézményi és kari lista mellett képzésterületi rangsorokat is találtok, sőt a legnépszerűbb alap- és osztatlan szakok – például a gazdálkodási és menedzsment, a pszichológia, a gépészmérnöki, az ápolás és betegellátás – hallgatói rangsorát is megnézhetitek.

Utánajártunk, hol állnak a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban, a Brexit után milyen célországot találtak maguknak a külföldi felsőoktatás felé kacsingató magyar diákok, és milyen lehetőségek közül válogathatnak azok, akik nem elégednek meg a „sima” magyar képzéssel, de nem tudnak vagy nem akarnak külföldön tanulni. Azt a kérdést is megpróbáltuk megválaszolni, milyen kiadásokkal kalkulálhatnak a hallgatók, milyen ösztöndíjakra, támogatásokra számíthatnak, és mekkora esélyük van bekerülni valamelyik egyetemi kollégiumba. A HVG Diploma 2023 különszámát itt rendelhetitek meg.

A tanegységlistát vagy a mintatantervet is érdemes átnézni jelentkezés előtt: ezekben a dokumentumokban lehet választ találni arra a kérdésre, pontosan milyen tantárgyakat oktatnak a kiválasztott szakon. Aki ezt a lépést kihagyja, azt kellemetlen meglepetés érheti elsőévesként – hallgatói beszámolók szerint előfordul, hogy a továbbtanulási döntésükben biztos felvételizők elsőévesként szembesülnek azzal, hogy a szakjukon matematikát, statisztikát vagy éppen anatómiát is tanulnak majd.

Annak sem árt utánanézni – ebben a HVG Diploma 2023 kiadványa is segítséget ad –, hogy milyen továbbtanulási lehetőségeik vannak a hallgatóknak az alapszakos diploma megszerzése után, milyen mesterszakokra jelentkezhetnek. Legalább ennyire fontos információ az is, milyen gyorsan tudnak elhelyezkedni az adott szakon végzettek, és mekkora a kezdő átlagbérük. Minderről a diplomantul.hu oldalon felsőoktatási intézményenként és képzésenként részletes adatokat lehet találni.

Ha segítség kell

Jó esetben az érettségi évére körvonalazódik a középiskolásokban, nagyjából milyen szakterületen tudnák elképzelni magukat. Akinek azonban halvány elképzelése sincs arról, merre tovább, ingyenes pályaorientációs tanácsadásra jelentkezhet, amelyet Budapesten a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Továbbtanulási és Pályaválasztási Tanácsadó Tagintézménye szervez, míg az ország más részein a megyei pedagógiai szakszolgálatok. Emellett számos coach és pszichológus is kínál magánrendelésen tanácsadást, pályaorientációs workshopot vagy online kurzust.

A teljes cikket a HVG Diploma 2023 kiadványban olvashatjátok el - itt rendelhetitek meg.