Bár már kedd óta tarthatnának ballagásokat, a legtöbb középiskola egészen június közepéig vár az érettségizők búcsúztatásával, amelyet idén a koronavírus-járvány miatt csak szabadtéren szervezhetnek meg. Bár a diákok családtagjai, barátai védettségi igazolvány nélkül is részt vehetnek a ballagáson, számos iskolában korlátozzák a vendégek számát, az épületekbe pedig csak a tanárok és a végzősök léphetnek be. A gimnáziumok és technikumok zöme egyébként április végén online már megtartotta az iskolai ünnepséget.
Alig egy héttel a középiskolai ballagások hagyományos időpontja után jelentette be Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, hogy május 25-e után az általános és a középiskolákban meg lehet tartani a ballagásokat. Néhány nappal később megjelent a részletszabályokról szóló kormányrendelet is, amely alapján az iskolai ünnepségeken életkortól és koronavírus elleni védettségtől függetlenül bárki részt vehet, ám az iskolaépületek zárva lesznek, az ünnepségeket csak szabadtéren lehet majd megtartani. A vendégeknek maszkot kell viselniük, a végzősök és a ballagási műsor fellépői azonban felmentést kapnak ez alól. Az iskolaigazgatók azonban saját szabályokat is hozhatnak: meghatározhatják, hogy egy-egy diák hány vendéget hívhat meg, és hogy ők - ahogy a kormányrendelet fogalmaz - hogyan "haladhatnak át a nevelési-oktatási intézmény zárt részein".
Kevesebb vendég, kevesebb diák
„Ennek az évfolyamnak nagyon sok minden kimaradt az életéből, így legalább a ballagás nem bővíti ezt a kört” – mondta Pogány Gyula, a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium igazgatója. Tavaly a végzősöknek készítettek egy rövid filmet - akkor ugyanis egyértelmű volt, hogy nem tudnak hagyományos ballagást szervezni -, idén azonban bíztak abban, hogy megtarthatják a ballagást, ezért nem szerveztek online búcsúzást. Az ünnepségre meghívnák a szülőket is, és szeretnék, ha az alsóbb évfolyamosok közül is jelen lehetnének néhányan, de mindenképpen 500 fő alatti rendezvényben gondolkodnak, az iskola udvara ugyanis kicsi.
A siófoki Perczel Mór Gimnáziumban többek között a ballagás helyszínén változtattak: míg az előző években Siófok főterén tartották meg az ünnepséget, idén az iskola belső udvarán gyűlnek majd össze a diákok, a végzősök azonban maximum négy vendéget hívhatnak meg. Az Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola Sümegen tanuló végzősei öt családtagot, barátot hívhatnak el az ünnepségre, az iskola oldalán azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy ha esős lesz az idő, nem tartják meg a ballagást. Az épületbe a kormányrendelet alapján ugyanis csak a dolgozók és a diákok léphetnek be - vagyis ebben az esetben az osztálytermekben búcsúztatják el a tanárok a 12. évfolyamosokat.
Azóta, hogy elérte az ötmilliót a beoltottak száma, a családi összejövetelekre vonatkozó szabályok is lazábbak. Aki a családtagokkal és a barátokkal otthon szeretné megünnepelni a ballagást, a jelenlegi szabályok szerint legfeljebb 50 vendéget hívhat. Aki étterembe menne, és a többi vendégtől szeparált helyen foglal asztalt (például egy különteremben), akkor olyanokat is meghívhat, akiknek nincs oltási igazolványuk. Ha ez nem megoldható, akkor érdemes olyan helyre tervezni a közös ebédet vagy vacsorát, ahol van terasz, hiszen oda bárki beülhet.
|
Volt, ahol áprilisban már megtartották az online ballagást
A legtöbb középiskolában egyébként - akárcsak tavaly - alternatív megoldásokat dolgoztak ki a tanárok: volt, ahol az osztályfőnökök az utcán búcsúztak el a 12. évfolyamosoktól, máshol az érettségi szezon előtt online "ballagást" tartottak.
Így döntöttek a veszprémi Lovassy László Gimnáziumban is. „Az érettségik megkezdése előtt egy rövid online búcsúztatást tartottunk, amelyet szándékosan nem neveztünk ballagásnak, mert már akkor azt terveztük, hogy amennyiben arra lehetőség lesz, élőben tartunk ballagást" - mondta az Eduline-nak Schultz Zoltán igazgató. Az ünnepséggel azonban már várnak pár hetet, a tanévzáróval egy időben, június 24-én tartják majd.
A miskolci Hermann Ottó Gimnáziumban is felülírta a korábbi terveket a május eleji bejelentés. Az iskola tanárai nem szerették volna elhalasztani az idei ballagást - a járványhelyzet miatt 2020-ban még az őszre tervezett "pótballagást" sem tudták megszervezni -, ezért már kora tavasztól olyan tervvel készültek, amelynek bizonyos részeit online formában és élőben is meg lehet valósítani. „Ahogy közeledett az április vége, annál bizonyosabbnak tűnt, hogy nem lesz lehetőség iskolai ballagás szervezésére, így egy folyamatosan bővülő filmre rögzített online műsort valósítottunk meg” – mondta Madarász Péter igazgató.
A ballagásokról szóló részletszabályok megjelenése után az intézmény úgy döntött, magukat az érintetteket kérdezik meg arról, szeretnének-e hagyományos ballagást. „Most várjuk a visszajelzéseket, de már dolgozunk az esetleges forgatókönyvön, ha a pótballagás szervezésére esne a választás” – tette hozzá az igazgató.
Kevesebb virág, kevesebb stressz
A fővárosi Madách Imre Gimnáziumban hagyományos ballagásra készülnek, méghozzá - fogalmazott Mészáros Csaba igazgató - „kevesebb virággal és az érettségi miatt kevesebb stresszel”. Az intézményben szintén csak június közepén tartják majd meg a végzősök búcsúztatását.
Számos középiskolában azonban idén is elmarad a hagyományos ballagás - a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium igazgatója, Arany Imre az Eduline-nal azt közölte, online formában, az előre tervezett időpontban megtartották a ballagást.
Az általános iskolai ballagásokat is júniusban tartják - van olyan iskola, ahol szigorú szabályokat kell betartaniuk a családtagoknak. A Maglódi Vermesy Péter Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola például osztályonként eltérő időpontban szervezi meg az idei ballagást. Azt, hogy pontosan hány családtagot, barátot hívhat egy diák, nem korlátozzák, viszont a vendégek számát előre le kell adni, ők ugyanis külön belépőt kapnak majd, az iskola udvarára csak ezzel tudnak majd belépni - olvasható az intézmény honlapján. |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|