Az esszéírás az egyik nagyon fontos része a történelemérettséginek, de vajon milyen a helyes esszé? Összeszedtük, hogy mire érdemes odafigyelni.
A feladat lényege
Az egyik legfontosabb dolog az esszéknél, hogy megtaláljátok, mire kell fókuszálni a feladatban. Az esszéknél mindig egy adott témakör kisebb szeletére kérdeznek rá, nektek csak erre kell koncentrálni.
Forráshasználat
Mindenképpen használjátok a forrásokat, hiszen ez nem opcionális, hanem kötelező. Ha a forráshasználatot figyelmen kívül hagyjátok, akkor értékes pontokat veszíthettek.
Szakszavak használata
A megoldókulcs külön kitér a szakszavakra, így fontos, hogy próbáljatok meg minél több, a témához kapcsolódó történelmi szakszót használni. Segítség lehet, ha a feladat megoldása előtt lejegyzetelitek azokat a szakszavakat, melyek elsőre eszetekbe jutnak.
Tér és idő
Nagyon fontos az adott téma megfelelő elhelyezése térben és időben. Ezért két pontot kaphattok, ne felejtsétek el!
Piszkozat
A piszkozat sokat segíthet, de figyeljetek arra, hogy ne azzal teljen az idő, hogy tökéletes piszkozatot próbáltok írni. Érdemes felírni a bevezető mondatot, és ebben elhelyezni a témát időben és térben. Vázlatpontszerűen érdemes felépíteni a piszkozatot, mely alapján haladni tudtok.
Ügyeljetek a helyesírásra
Bár a pontozás során nem a helyesírás a legfontosabb szempont, de esszénél emiatt is lehet pontot veszíteni, így erre mindenképpen figyeljetek oda.
Évről évre rengetegen érettségiznek történelemből emelt szinten, a kötelező magasabb szintű vizsgák miatt valószínűleg idén ez a szám ismét kiugró lesz. Most azoknak szeretnénk segíteni, akik a nehezebb vizsgára készülnek 2020-ban, ebben pedig ismét Szabó Roland történész, az ELTE Történelem Segédtudományai Tanszék egyetemi oktatója, a budapesti Szent István Gimnázium vezetőtanára segít nekünk.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|