Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Legalábbis ez derül ki egy most nyilvánosságra hozott elemzésből amely szerint az alkohol-fogyasztás visszaszorításának egyik legjobb módja az, ha elmondják a diákokt, hogy nem mindenki „nagyivó”.
Az Oxford Brookes University kutatói a Cochrane Library elnevezésű szabad felhasználású internetes orvosi adatbázisban hozták nyilvánosságra elemzésüket, amelyet 22, a témában megjelent korábbi tanulmányra alapoztak - írja a HealthDay című egészségügyi hírportál.
Az eredeti vizsgálatok összesen 7275 amerikai egyetemistát érintettek. A kutatók két csoportba osztották a hallgatókat: olyanokra, akik részt vettek az alkoholfogyasztásuk csökkentését megcélzó valamely programban, és olyanokra, akik nem. A programok között volt személyes és csoportos tanácsadás, tájékoztatás, illetve interneten és elektronikus levélben lezajlott információátadás.
David Foxcroft, az elemzés egyik szerzője szerint a személyes és az internetes módszerek sikeresen csökkentették az alkoholfogyasztást, a levelek és a csoportos foglalkozások azonban nem érték el céljukat. A kutatókat meglepte, hogy az általában hatékony csoporttámogatás ebben az esetben nem késztette az alkohol elhagyására a részt vevő diákokat.
A kutatók szerint az előzetes befolyásolásnak is szerepe volt abban, hogy mennyi alkoholt ittak a felmérésekben szereplő egyetemisták. Ha a diákok feltételezték, hogy a többiek sokat isznak, az általuk elfogyasztott mennyiség is nagyobb volt. Ez azt jelenti, hogy a beavatkozás legegyszerűbb formája - a tájékoztatás arról, hogy nem mindenki nagyivó - önmagában csökkentheti az alkoholfogyasztást - vélik az elemzés készítői.