Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
„Ön nyugodt szívvel engedné gyermekét tanárnak tanulni az egyetemen, ha tudja, hogy gyermeke kezdő fizetése egyetemi végzettséggel bruttó 203.000, azaz nettó 135.000 Ft/hó lenne? Ön is szívesen dolgozna ilyen bérért?” – többek között ezt kérdezték a tankerületi igazgatótól a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai.
A pedagógusok többsége elégedetlen a kormány ajánlatával, sokan készen állnak a sztrájkra – ez derült ki abból a felmérésből, amelyet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete készített.
Idén is nagy országos akciót fognak szervezni, addig pedig zajlanak majd a spontán, de jogszerű sztrájkok – mondta az Eduline-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. A tanévet fekete ruhában, fekete esernyőkkel indította el a szakszervezet, amelyhez sok visszajelzés érkezik a pedagógushiányról: több olyan iskoláról is hallottak, ahol kevesebb a tanító, mint az alsó tagozatos osztály.
Szeptember 2-án Budapest belvárosában tartanak tanévnyitó tüntetést, emellett az ország összes diákját arra kérik, hogy viseljenek kockás inget az iskolai évnyitón, így vállalva szolidaritást a (még mindig) béremelésre váró tanárokkal – ilyen akciókkal készül az őszre a márciusban többezres demonstrációt szervező Diákok a Tanárokért csoport.
Választ kapott a Belügyminisztériumnak címzett nyílt levelére a Tanítanék Mozgalom. A köznevelési helyettes államtitkár azt írta, a „kormány elkötelezett a pedagógusbérek emelése mellett, aminek feltétele az Európai Bizottsággal való megegyezés”. A Tanítanék úgy reagált: ha szeptember 2-ig nem kapnak írásbeli ígéretet a követeléseik teljesítésére, újabb munkabeszüntetési hullám jöhet.
Augusztus 15-én az ország több pontján, egyszerre kellene pedagógustüntetést szervezni – olvasható abban a nyílt levélben, amelyet szerzője az Eduline-nak is elküldött. Azt írja, hogy a rezsicsökkentés lufijának kipukkanása után még nehezebb anyagi helyzetbe kerültek a 230 ezer forint körüli összegből vegetáló pedagógusok.
Több ezer tanár vonult az utcára Szlovákiában, hogy magasabb fizetést követeljen, de sztrájkoltak Izraelben, Angliában és Macedóniában is. A probléma mindenhol ugyanaz: az árak folyamatosan nőnek, a fizetések viszont nem.
A pedagógusok sztrájkjogának ellehetetlenítését tartalmazó szabályozás megsemmisítését kérve az Alkotmánybírósághoz fordultak ellenzéki országgyűlési képviselők.
A megkérdezettek 70 százaléka szerint az oktatás problémáinak megoldásához fontos lenne, hogy önálló minisztériumot kapjon a terület - derül ki a Publicus Intézet Népszavának készített felméréséből.
Miután megtudták, hogy olyan javaslatot nyújtottak be a parlamentnek, mely az eddigiekhez képest jelentősen korlátozná a pedagógusok sztrájkjogát, együtt követelik annak visszavonását - osztotta meg a nyilatkozatukat a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ).
Kossuth téri tüntetést szerveztek a pedagógussztrájk első napján, borsot törtek Áder János orra alá, rendszeresen ott vannak a tanárok demonstrációin. A Diákok a Tanárokért nevű csoport a semmiből tűnt fel március közepén, de tagjai azt mondják, addig nem hagyják abba az akciózást, amíg a kormány nem teljesíti az oktatásban dolgozók követeléseit, az elhibázott oktatáspolitikai döntéseknek ugyanis hosszú távon a diákok isszák meg a levét. De kik ők, és hogyan tudtak néhány hét alatt több ezer középiskolást a tanárok mellé állítani?
Április 21-én Szombathely főterén tart szolidaritási tüntetést az ADOM Diákmozgalom, így akarják felhívni a figyelmet a tanárokat érintő problémákra. Április 21-én Szombathely főterén tart szolidaritási tüntetést az ADOM Diákmozgalom, így akarják felhívni a figyelmet a tanárokat érintő problémákra.
A sztrájktárgyalások leghamarabb június elején folytatódhatnak, ugyanis csak május végén alakulhat meg az új kormány. A tanári szakszervezetek azonban még mindig számolnak a határozatlan idejű sztrájkkal.