Összehangolt engedetlenségi akcióra készülnek az egyházi iskolák
Úgy tudni, az erős cenzúra miatt zárt és titkos Facebook-csoportokban szerveződik az akció.
Úgy tudni, az erős cenzúra miatt zárt és titkos Facebook-csoportokban szerveződik az akció.
A héten sem áll meg a tanárok tiltakozáshulláma, holnap az egyházi iskolák közösen csatlakozhatnak hozzájuk.
Február 14. óta tiltakoznak a tanárok a kormány friss sztrájkrendelete ellen azzal, hogy polgári engedetlenség keretében nem veszik fel a munkát egy-egy napra, az akciósorozat a héten is folytatódik. Mától azonban a diákok is csatlakoznak a pedagógusokhoz - fehér szalaggal és kockás inggel jelezve szolidaritásukat, miközben a pedagógusszakszervezetek alkotmánybíróságra viszik a sztrájk ügyét.
A héten tovább folytatódott a tanárok tiltakozási akciója, eddig több mint 140 iskolában tagadták meg a munkát polgári engedetlenség keretében tanárok. Kirobbant az ukrán-orosz háború, a magyar egyetemek kollégiumi helyekkel és gyűjtésekkel segítenek a menekülteknek. Összeszedtük a hét oktatási híreit.
Legalább hatvan-hetven iskola pedagógusai csatlakoztak az elmúlt másfél hétben a polgári engedetlenségi akciókhoz, amellyel a február 11-én megjelent sztrájkrendelet ellen tiltakoznak. De pontosan mi is van ebben a jogszabályban? Mutatjuk.
A kormánnyal tárgyaló két szakszervezet, a PDSZ és a PSZ az Alkotmánybírósághoz fordult a tanárok sztrájkjogai miatt.
Sorra csatlakoznak a vezető gimnáziumok volt diákjai a szolidaritási akcióhoz - aláírásukkal állnak ki a tanárok polgári engedetlenségi tiltakozása mellett.
Február 22-én a fővárosi gimnáziumok tanárai közül sokan úgy döntöttek, a polgári engedetlenség eszközével élnek: ma nem veszik fel a munkát.
Percről percre bővül azoknak a gimnáziumoknak és általános iskoláknak a listája, ahol a tanárok polgári engedetlenséggel tiltakoznak a kormány sztrájkrendelete ellen.
A döntésükkel szolidaritást szeretnének vállalni a sztrájkjogért küzdő kollégáikkal - írják nyilatkozatukban.
Több iskolában polgári engedetlenségbe kezdetek az ott dolgozók, de egyre több szervezet is támogatja ki a sztrájkjogaikért kiálló tanárokat.
A hét elején egy-egy iskolában indult polgári engedetlenség, ma legalább öt iskolában vannak olyan tanárok, akik nem vették fel a munkát.
Ők is így tiltakoznak a kormány egy héttel ezelőtti sztrájkrendelete ellen.
"Tanár nélkül nincs jövő" - hangzott el az iskola előtt. A héten az a nyolcadik intézmény, ahol kiállnak a tanárok a sztrájkjogok mellett.
Az utóbbi napokban több iskola tanárai is úgy döntöttek, polgári engedetlenség keretei között nem veszik fel a munkát egy-egy napig.
A Magyar Anyák csoport is támogatja a pedagógusokat, szerintük "nem lehet kötelezővé tenni, hogy dolgozzanak sztrájk közben". Nem ez az egyetlen szervezet, amely kiállt a sztrájkjog mellett.
A Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum (BGSZC) Pesterzsébeti Technikumának tanárai közül is voltak, akik csatlakoztak a mai akcióhoz.
A kérdés az volt, hajlandó-e a kormány változtatni a korábbi álláspontján, és emelni a tanárok bérén vagy csökkenteni a leterheltségükön.
Sztrájk alatt olyan feltételeket kell biztosítani az iskoláknak, amit jelenleg sok helyen alapból sem tudnak - írja Balatoni József, azaz Jocó bácsi Facebookon. Nem ő az egyetlen, aki nem ért egyet a kormány friss feltételeivel.
A szakszervezetek nem fogadják el, hogy a kormány a felhatalmazási törvényre hivatkozva alapjogot korlátoz - közölték a péntek esti rendelet kapcsán a tanári szakszervezetek.