Ez aztán a menzareform! Michelin-csillagos sztárséf jut az amerikai gyerekeknek
Jamie Oliver korábban már megbukott azzal a tervével, hogy egészséges ételeket csempésszen az amerikai menzákra.
Jamie Oliver korábban már megbukott azzal a tervével, hogy egészséges ételeket csempésszen az amerikai menzákra.
490,5 millió forintba került az a kampány, aminek célja volt, hogy elfogadtassa a menzareformot.
Hányásos, hasmenéses tünetekkel több mint százötvenen betegedtek meg a Pest megyei Halásztelken péntek délután óta, főként gyerekek. A valószínűleg valamilyen vírus miatti fertőzés okát még vizsgálják, a központi konyhának helyet adó iskolát, illetve az érintett három óvodát hétfőn még biztosan nem nyitják ki.
Felháborodtak a diákok egy amerikai főiskolán, mert szerintük nem megfelelően készítik a menzán az ázsiai ételkülönlegességeket.
Fellázadtak a diákok egy chicagói középiskolában, és szerdától nem esznek a rothadt gyümölcsökből és odaégett ételekből, amiket a menzán kapnak. A tanárok büszkék a tanulókra, akik azt követelik, amit nálunk épp egyre többen utasítanak el: egészséges reformmenzát. Bár persze azt is hozzáteszik, hogy lehetőleg legyen finom és gusztusos.
Magyarország a skandináv államok jóléti, szociális-közszolgáltatási szintjét érte el a gyermekétkeztetés terén - mondta Rétvári Bence. A szakácsok jövőre szakácskönyveket kapnak, mert az államtitkár szerint az ő hibájuk, hogy a gyerekeknek nem ízlik a menzakaja.
A magyar diákok negyede elégedetlen a súlyával, és tízből ketten legalább egyszer belekezdtek már valamilyen fogyókúrába. Ezzel szemben negyedük napi 3-5 órát internetezik vagy tévézik, és csaknem 50 százalékuk egyáltalán nem sportol – erre jutott a Debreceni Egyetem nemrég közölt kutatása szerint.
Rétvári Bence a közétkeztetés reformjáról azt mondta, mivel az intézmények többségében nem volt panasz, azok kisebb hányadában viszont nagyon hangos kifogások fogalmazódtak meg, ezért utóbbiaknál a kormányhivatal, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálja azokat.
Egy San Francisco-i apa nem mindennapi uzsonnás táskát szokott készíteni a lányának és a fiának.
Egyre több szülő mondja vissza a menzát, mert sajnálják kifizetni a havi több mint 10 ezer forintot az ehetetlen ételekért.
A menzareform előírásai alapján főztek szocialista képviselők az országgyűlés tagjainak, akiket a Parlament folyosóján kínáltak a sótlan ételekkel. Volt, aki meg sem kóstolta, aki viszont igen, csak fintorgott.
A Mintamenza Csapat szerint nem az ő soraikba tartozó élelmezési intézet étele látható azon a képen, amit a napokban osztott meg egy felháborodott békéscsabai szülő. Közben már a polgármester is megszólalt az ügyben.
Egy békéscsabai menzán készült fotó járja az internetet tegnap óta. A képet megosztó helyi édesanya szerint a gyerekek inkább éhesek maradtak, minthogy megegyék a nem csak furcsa kinézetű, de állítása szerint büdös ebédet. Az étkeztető elnézést kért.
A XV. kerület alpolgármestere szerint zsákokban, rekeszekben vitték ki az élelmet a konyhából a Károly Róbert Általános Iskola menzájának egyes dolgozói. Pintér Gábor feljelentést tett a rendőrségen – írja a Figyelő.
Franciaországban komoly vita folyik arról, hogy köteles-e az iskola külön ételt biztosítani azoknak a gyerekeknek, akik vallási okokból nem ehetnek bármit, miközben arról mindenhol egyetértés van, hogy az ételallergiások folytathassák a szükséges diétát. De mi a helyzet Magyarországon? Milyen ételt adnak egy lisztérzékeny gyereknek az iskolában, és mi van, ha valaki vallási okokból kér különleges ebédet? Bár törvény van, ennek sok helyen nem tudnak megfelelni.
Az Egyesült Államokban a pizza is lehet zöldség, Franciaországban a nap talán legfontosabb része a menza, a skandináv országokban pedig mindenki számára ingyenes – ilyenek a menzák a világ különböző részein. Ti melyik országban fogyasztanátok szívesebben a menzakaját?
Megkezdték az iskolai menzák ellenőrzését. A cél nem a büntetés, hanem a hibák kijavítása, hogy a diákok átszokjanak az egészséges étkezésre. Az élelmezési vezető szerint nem kellett volna a sót sem kivonni egyik napról a másikra, azt fokozatosan is lehetett volna csökkenteni.
Szeptembertől már reformmenzán ehetnek a diákok. Az ételek között van jó és szinte ehetetlen is, a legnagyobb gond pedig talán a tanári hozzáállás, akik nem nagyon igyekeznek példát mutatni.
Egyelőre úgy tűnik, vakvágányon siklik a menzareform. A diákok többsége nem szereti, amit kap, a középiskolások háromnegyede pedig inkább a gyorsétterembe jár vagy otthon eszik.
Nincs több halogatás: szeptember 1-jével elkezdődik a menzareform. A változtatások magukkal hozzák, hogy nem lehet só és cukor az asztalon, nincs többé szénsavas üdítő és változatosabban kell étkeznie a diákoknak.