PSZ: az iskolakezdés előtt teszteljenek le mindenkit
A tanárokat és a diákokat egyaránt - javasolja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ).
A tanárokat és a diákokat egyaránt - javasolja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ).
Létszámtól függően a saját iskola vagy egy közeli intézmény szervezi majd az oltást a tanév elején.
Ausztriában a tanév első hetében folyamatosan tesztelik majd a diákokat és a tanárokat, akiknek kötelező lesz maszkot viselniük. Franciaországban több ezer oltópontot nyitnak az iskolákban, az Egyesült Államokban eltérő szabályok mellett kezdik az oktatást az intézmények – van, ahol hetente kétszer végeznek majd PCR-teszteket, máshol a maszkviselésről is a szülők döntenek. Különböző forgatókönyvekkel készülnek az országok a tanévkezdésre és a koronavírus-járvány negyedik hullámára.
A középiskolások és az egyetemista korúak azok, akik leginkább tudják terjeszteni a fertőzést - mondja Duda Ernő virológus.
Egyre több ország dönt a szigorítások mellett, így igyekeznek a legbiztonságosabbá tenni a szeptemberi tanévkezdést.
Szokatlan módszerrel motiválnák a hallgatókat egy angol egyetemen: pénzt nyerhetnek, akik elmennek a második oltásra is.
Totyik Tamás szerint, ha augusztus végén oltják be kampányszerűen a gyerekeket, akkor csak október végére alakul ki náluk a védettség.
Közeleg a szeptember, a magyar iskolák jelenléti oktatásra készülnek, de a koronavírussal kapcsolatban több kérdés is felmerül.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint a pedagógusok leterheltek, ezért érthetetlen, miért nem a gyermekorvosi hálózaton keresztül oldják meg az oltást.
A koronavírus delta mutánsa miatt tanakodnak, hiszen ez jóval fertőzőbb a 12 éven aluliak körében, mint a korábbi variánsok. Az oltás pedig még nincs engedélyezve ebben a korosztályban.
Mindezt Orbán Viktor jelentette be a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
A hallgatók az EFOTT nulladik napjára mehetnek el.
A miniszterelnök abban is bízik, hogy itthon, Magyarországon találják meg az álmaikat.
Szigorú szabályok mellett, de idén megtartják a diplomaosztókat az egyetemek – az ünnepségekre csak azok a végzős hallgatók mehetnek el, akik már megkapták a koronavírus elleni oltást. Több felsőoktatási intézményben a napokban kell regisztrálni a diplomaosztókra, több ezer egyetemista azonban még mindig nem tudja, nyelvvizsga nélkül is átveheti-e majd az oklevelét, a kormány ugyanis még mindig nem döntött az átmeneti enyhítésről.
A regisztráció után - amelyet a szülőknek kell elvégezniük - az oltás Pfizer-vakcinával történik a kórházi oltópontokon.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a budapesti Eötvös szobornál búcsúztatta az elhunyt kollégákat pedagógusnap alkalmából.
Zöld utat kapott a 12-15 évesek koronavírus elleni oltása az Európai Unióban, itthon viszont csak nyár végén döntenek majd arról, megkaphatják-e a vakcinát a 16 évnél fiatalabbak. Immunológusok szerint nem kellene sokáig várni, a védettség ugyanis csak akkor alakulhat ki a szeptemberi iskolakezdésre, ha még júniusban beoltják a diákokat.
Bár a korábbinál jóval alacsonyabbak a fertőzési adatok, még mindig terjed a vírus az iskolákban.
Más szervezetek ingyen fánkot, sülkrumplit, múzeum- és sportrendezvény belépőket adtak azoknak, akik elmentek az oltásra.
Már a koronavírus tájékoztató oldalán sem teszik közzé az aktuális óvodai-iskolai adatokat, és a megkeresésekre sem válaszol a kormány. A PDSZ-hez viszont több jelzés is érkezett, hogy egy-egy diák megfertőződött, de járványügyi intézkedés nem történt.