Felsőoktatás Eduline

2011 legbizarrabb egyetemi kurzusai - Harry Pottertől a juharszirupig

Elolvasom

Filozófia és a Star Trek, Jedi-tréning, Harry Potter és a neveléselmélet, David Beckham és a sportkultúra - számtalan furcsa tantárgy közül választhatnak a hallgatók a világ rangos felsőoktatási intézményeiben. Van, ahol a Roxfort házirendje alapján ismerkedhetnek meg az iskolák belső világával az egyetemisták, máshol a Szellemirtók és a Jedi-lovagok is szerepelnek a kötelező tananyagban.

Felsőoktatás Eduline

Még Pokorni sem érti, hogy került a Széll-tervbe a fizetős szakok megszüntetése

Elolvasom

Nem tervezi a kormány tandíj bevezetését, ilyen elképzelés "nincs az asztalon" - jelentette ki Pokorni Zoltán a HírTV Kontraszt című műsorában vasárnap este. Az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke annak a véleményének is hangot adott, hogy ha nem tartják fenn a költségtérítéses rendszert, akkor az egyetemek nem lesznek finanszírozhatóak.

Felsőoktatás Eduline

Diplomaadó bevezetését fontolgatja a kormány?

Elolvasom

A Népszabadság szerint a kormány az utólagos tandíj bevezetését és az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek radikális csökkentését fontolgatja, legalábbis ezek is szerepelnek a kormány által lehetségesnek tartott intézkedések között.

Felsőoktatás Eduline

Két féléves mesterképzéssel mentenék meg a vidéki főiskolákat

Elolvasom

Magyarországon eddig ismeretlen, Németországban, Ausztriában és Hollandiában azonban évtizedek óta jól működő intézménytípus jöhet létre a következő években, ha az oktatási államtitkárság beépíti az új felsőoktatási törvény szövegébe azt a javaslatcsomagot, amelyet egy múlt heti felsőoktatási konferencián állítottak össze magyar és külföldi rektorok, oktatási szakemberek.

Felsőoktatás Eduline

Egyetemeket teszteltünk: a BKF és az ELTE tarol a közösségi oldalakon

Elolvasom

Szúrópróbaszerűen teszteltük, mennyire használják a közösségi oldalakat a magyar felsőoktatási intézmények, azaz mennyire aktívak a Facebookon, a Twitteren és a Youtube-on. Első körben nagy zűrzavar fogadott, de találtunk néhány pozitív példát is, sőt az egyik intézmény webkettes jelenléte egyenesen kifogástalannak tűnik.

Felsőoktatás Eduline

Elégtelent kapott a nemzetgazdasági tárcától a magyar felsőoktatás

Elolvasom

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) megállapítása szerint Magyarországon a felsőoktatási szerkezet elavult, a rendszer nem versenyképes, s annak megváltoztatásához az elkövetkezendő években nem a felsőfokú végzettségűek számát kell növelni, hanem a képzés belső arányait, szakmai összetételét és minőségét kell a gazdaság és társadalom tényleges igényeihez és jövőbeli céljaihoz igazítani.

Felsőoktatás Eduline

Pokorni: csak hét egyetem élné túl a minőségalapú finanszírozást

Elolvasom

Egyetlen magyar egyetem sem szerepel a világ száz legjobb felsőoktatási intézményeinek listáján, egyedül a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem fér be az első háromszáz-négyszáz helyezett közé. Pokorni Zoltán szerint a magyar felsőoktatás a tömegképzés miatt hasalt el, ha az oktatás minősége alapján finanszíroznák az intézményeket, mindössze hét egyetem maradna talpon.

Felsőoktatás Eduline

Mennyi pénzből élnek az egyetemisták és főiskolások?

Elolvasom

Minden második egyetemi hallgató a szülőktől és rokonoktól kapott zsebpénzből él, hetven százalékuknak havonta kevesebb mint ötszáz lejjel, vagyis 30-35 ezer forintnak megfelelő összeggel kell gazdálkodnia – derült ki a Romániai Egyetemisták Országos Szövetségének (ANOSR) felméréséből.

Felsőoktatás Eduline

A legtehetségesebb hallgatók kerülnek bajba: hézagos a jogszabály?

Elolvasom

Sem társadalombiztosítás, sem diákmunka, sem ösztöndíj – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint ilyen következményei vannak annak a szabályozásnak, amely alapján az alapszakról a mesterképzésbe átlépő hallgatók tanulói jogviszonya a két ciklus között, vagyis a két-három nyári hónapra megszűnik.

Felsőoktatás Eduline

Hány félévig tanulhatnak ingyen az egyetemisták és főiskolások?

Elolvasom

Alapesetben – hivatalosan fogalmazva első alapképzésben – tizenkét félévet finanszíroz az állam azoknak, akiket támogatott képzésre vesznek fel. De mi a helyzet azokkal, akik tíz félévesnél hosszabb egyetemi képzésben vesznek részt, vagy akik a meglévő szakjuk mellett egy újabb képzést is szeretnének elkezdeni?

1
57 58 59 60 61
66