szerző:
Eduline

Kanada azon országok egyike, ahol akár az érettségi megszerzése nélkül is lehet egyetemre járni, majd diplomát szerezni. Ontario tartományban különösen kedvezőek a lehetőségek, a leendő hallgatóknak csupán néhány feltételnek kell eleget tenniük.

Az angolszász országokban a mature student kifejezést használják azokra az egyetemistákra, akik már nagykorúak, de nem fejezték be a középiskolát, ennek ellenére elkezdhették felsőfokú tanulmányaikat. Ontarióban mindazok, akik már elmúltak 21 évesek, és a fenti kritériumok mellett rendelkeznek valamilyen szakmai tapasztalattal – ami akár önkéntes vagy gyakornoki munka is lehet –, érettségi nélkül is felvételizhetnek a legtöbb kanadai egyetemre.

Magyarországon érettségi nélkül nincs felvételi - máshol a bukott diákok is próbálkozhatnak

Sokan közülük elvégezték ugyan a középiskolát, de az érettségin megbuktak – ennek ellenére megírhatják a felsőoktatási felvételi vizsgát, és ha eléri a ponthatárt, bárki máshoz hasonlóan elkezdhetik az egyetemet. Egy romániai magánegyetem furcsa ötlettel állt elő júliusban: az érettségin elbukott diákokat is felvették volna. Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Nincs szükség érettségire, ha jók a jegyek

Akinek felvételizni sincs kedve, beiratkozhat valamelyik „open universityre” – ezekben az intézményekben nincs felvételi vizsga, és érettségi bizonyítványra sincs szükség, csupán egy alsó korhatárt adnak meg. Több felsőfokú, akkreditált képzés közül lehet választani, majd egy év tanulás után már szabadon át lehet menni valamelyik hagyományos szerkezetű ontariói egyetemre – igaz, ehhez jó jegyek és vizsgaeredmények kellenek. Hasonló a helyzet a hazai OKJ-képzésekhez hasonló szakokat indító iskolákkal is, amelyek szintén átjárót jelentenek az érettségi nélküli, de tanulni vágyó diákok számára.

A „top 6” szintén ontariói sajátosság: a diákoknak nem feltétlenül kell felvételizniük, úgy is bekerülhetnek az egyetemre, hogy a gimnázium utolsó két évében szerzett jegyek átlagát kiszámítják, majd a legjobb eredményű tanulókat automatikusan felveszik az első évfolyamra. A megjelölt szaktól függően mindig a hat legrelevánsabb tantárgyat veszik figyelembe, így például az üzleti és gazdasági képzéseknél a matematikát, a történelmet és az informatikát, míg a természettudományi szakoknál a földrajzot, a biológiát, a fizikát és a kémiát.

A kiskapu: ismeretség és ajánlólevél
Egy jól összerakott, gazdag portfólió is elegendő lehet a sikeres felvételihez: ebbe a dossziéba minden fontos tanulmányi eredményt igazoló dokumentumot, dolgozatokat, projektfeladatokat és tanári ajánlólevelet érdemes beletenni. Akiknek így sem sikerül bekerülni az egyetemre, azoknak az egyik kanadai honlap azt tanácsolja, kössenek ismeretségeket az intézmények felvételi osztályán – egy-két ismerős ugyanis könnyen elintézheti, hogy érettségi nélkül is bejussanak.

eduline