Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ismét itt a február közepe: több tízezer felvételizőre és leendő középiskolásra (és szüleikre) vár nagyon fontos feladat a napokban. Összeszedtük a legtöbb diákot érintő határidőket.
Az utóbbi hetekben izgalmas téma lett az Erasmus - az Európai Bizottság ugyanis felfüggesztette a 2024-es támogatásokat. Már csak pár napig lehet egyetemre jelentkezni, egyre több politikus kampányol a felvételi mellett - a számok, statisztikák és ösztöndíj-lehetőségek is előkerülnek a posztokban.
Már csak három napig lehet egyetemre jelentkezni az általános felvételi eljárásban. Mutatjuk, mire kell figyelnetek, hogy érvényes legyen a jelentkezésetek.
Hamarosan véget ér a jelentkezési időszak, azonban a következő napokban még minden felvételizőnek érdemes átnézni a beadott dokumentumokat, nem hiányzik-e valami. Ha bizonytalanok vagytok, mit kell feltölteni és mit nem, most segítünk.
Február 15-ig lehet egyetemre, főiskolára jelentkezni - a határidő egyre közelebb van, a felvételizőknek pedig ez az utolsó hétvégéje, hogy mindent leellenőrizzenek. Hoztunk pár kérdést, amit érdeme feltenni a véglegesítés előtt, akkor is, ha már úgy érzitek, mindennel készen vagytok.
Idén felvételiztek és már döntöttetek is, hogy merre tovább? Hoztunk egy kis segítséget a pontszámításhoz: ebben a listában azt nézhetitek meg, 2023-ban pontosan miért kaphattok többletpontokat és mennyit.
Hamarosan véget ér a jelentkezési időszak, de a java csak február közepe után jön. Mutatjuk, milyen dátumokat kell észben tartani, ha idén felvételiztek.
2023-ban már nem "központi" szabály, hogy legalább egy emelt szintű érettségi kell az egyetemi-főiskolai felvételihez. Arról a felsőoktatási intézmények dönthetnek, kérik-e a nehezebb (egyben több pontot érő) vizsgát a jelentkezőiktől.
Bár jövőre minden egyetem saját hatáskörben dönt majd arról, milyen érettségi tárgyakat vesznek figyelembe a felvételin és mennyi többletpontot adnak majd például a nyelvvizsgáért, nem kell izgulni, van egy oldal, ahonnan az összes pontszámítási szabályt eléritek már most.
Közeleg az idei felvételi jelentkezési határideje - itt egy kis segítség a leendő egyetemistáknak, azokról a dolgokról és feltételekről, amikre mindenképp figyelni kell, mielőtt véglegesítitek a jelentkezéseteket.
Tavaly összesen 60 563 felvételiző jutott be állami ösztöndíjas képzésre, vagyis kezdhette meg úgy az egyetemet, főiskolát, hogy nem kellett tandíjat fizetnie. Idén sok felvételi szabály változott, többek között nyilvánosságra hozták a felsőoktatási intézmények "keretszámait" is, így pontosan lehet látni, hány elsőéves kezdhet ingyenes formában szeptemberben.
Finoman szólva sem ez volt a legnépszerűbb terület: tavaly 6453 kezdtek el valamilyen pedagógusképzést. Megnéztük, idén hány állami ösztöndíjas helyet hirdettek meg a pedagógusképzéseken az egyetemek és főiskolák.
A napokban jelent meg a felvételi tájékoztató kiegészítése, amiben többek között egyes egyetemek új képzéseit és azok felvételi követelményeit is megtalálhatjátok. Itt az összes fontos infó.
Megtiltotta a tálibok vezette afgán oktatási minisztérium, hogy 2023-tól nők felvételizhessenek az egyetemekre - jelentette hétvégén a TOLOnews afgán hírtelevízió.
Nem nehéz kitalálni, mi okozta a komoly visszaesést - a friss felmérések szerint a Brexit hatására megnövekedett költségek rettentik el a legjobban a felvételizőket.
Február 15-ig mér van egy kis ideje gondolkozni azoknak, akik szeptemberben kezdik el az egyetemet. A döntés viszont nem egyszerű, ezt mi is tudjuk – azért, hogy ne legyen káosz az egyetemi felvételi, most abban próbálunk segíteni, hogyan érdemes eldönteni a jelentkezési sorrendet, és miért fontos a jól átgondolt lista.
Nem feltétlenül kell külföldi egyetemet választaniuk azoknak, akik később nemzetközi karriert terveznek, vagy egész egyszerűen angol nyelven tanulnának. Idegen nyelvű szakokra, külföldi egyetemek magyarországi képzéseire, sőt kettősdiploma-programra is jelentkezhetnek, ha nem érik be a "sima" egyetemi oktatással - de mindezért nem szeretnének több száz kilométerre költözni.
Először 2022-ben hirdettek és indítottak az egyetemek Z-szakként emlegetett természettudomány-környezettan tanári képzést, idén hat egyetem próbálkozik az új tanári szakkal - a felvételi előtt tájékoztatót is tartanak.