Visszaszólt Palkovicsnak a sztrájkoló tanár
"Kedves Igazgatóm! Nem zargatlak telefonnal, e-maillel. Remélem, nem megy ki a média a sulihoz, mert úgyis zárva van."
"Kedves Igazgatóm! Nem zargatlak telefonnal, e-maillel. Remélem, nem megy ki a média a sulihoz, mert úgyis zárva van."
Megvan a szándék a Nemzeti alaptanterv felülvizsgálatára, és abban is egyetértés mutatkozik, hogy nagyobb mozgásteret kell adni a tanároknak és a tantestületeknek a tantervi szabályozásban - hangsúlyozta a Magyar Idők szombati számában megjelent interjúban az oktatási államtitkár. A jegybeírások elhalasztásával tiltakozó zuglói tanárnőt szerinte ki kéne rúgni.
Nem úgy emlékeznek a résztvevők a keddi ülésre, ahogy az államtitkár.
Egyetértés mutatkozott a Köznevelési Kerekasztal keddi ülésén abban, hogy a jövőben is szükség van az állami intézményfenntartóra. Konkrétumokról most is alig beszéltek a résztvevők.
Nem nagyon tudja a kormány egyelőre, hogy mit kezdjen a Klikkel, ami biztos, hogy változások lesznek, és az is elég valószínű, hogy az önkormányzatok nem kapnak több jogosultságot.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége szerint nem az önkormányzati fenntartás, hanem a Klik bukott meg.
A Figyelő szerint inog Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter széke, de nem csak az oktatás miatt. A lapban Palkovics elárulta, teljesen más szervezetet terveznek a Klik helyére.
Egyre valószínűbb, hogy jelenlegi formájában nem működhet tovább a Klik. Bár a kormány aligha szüntetni meg az intézményt, a központosított jellege – amiért eleve létrehozták – elveszhet. Erre utalnak Balog Zoltán és Palkovics László utóbbi 24 órában tett kijelentései.
Újabb komoly utcai megmozdulásra készülnek a tiltakozó pedagógusok. A Civil Közoktatás Platform március 15-re szervez demonstrációt Budapesten.
Konszolidálják az adósságát, biztosítják a működését és nyárra teljesen átalakítják a Kliket. Ez két emberre hárul, őket mutatta ma be egy gyors és szűkszavú sajtótájékoztatón Palkovics László.
Palkovics László hatékonynak nevezte a Köznevelési Kerekasztal második tárgyalását. Arról is szó volt a sajtótájékoztatón, hogy egyes feladatok visszakerülhetnek az önkormányzatokhoz a Kliktől. Egy hét alatt kaphat 17 milliárdot a központ.
Ma ismét összeül a Köznevelési Kerekasztal, ám a PDSZ után a héten már a második meghívott mondja vissza a részvételt.
Komoly változások jönnek a Klikben, erre kedden már egyértelműen utalt Palkovics László oktatásért felelős államtitkár, de akár még Hanesz Józsefet, a központ elnökét is leválthatják. Bármilyen konkrét lépéseket is tervez a kormány, mindenképp indokolt, hiszen folyamatosan érkeznek a furcsábbnál furcsább történetek a Klik háza tájáról.
Egy kissé kifacsart logikával emleget a kormány 18 százalékos béremelési követelést, amikor a pedagógusok tiltakozásáról beszél. Ez valahogy úgy jön ki, hogy a tanároknak kevesebb időt kéne az iskolában tölteniük, és így egy órára nagyobb bér jutna.
Az oktatási államtitkár szerint 18 százalékos béremelést jelentene a pedagógusok követeléseinek három pontja, az óraszámcsökkentés, az órakedvezmény visszaállítása és a minőségi munkavégzésért járó pótlék. A tanárok korábban sem kérdőjelezték meg, hogy emelkedtek a béreik az életpályamodellel, de munkaterheik túl nagy mértékben nőttek. Nem további emelést várnak, csak terheik csökkentését, a kormány ebben viszont azt látja, hogy kevesebbet kap a közpénzért.
A kormány átalakíthatja az alaptantervet, és a diákok kötelező óraszámán is változtathat. Bár a tanárok bérét egyértelműen nem akarja emelni a kormány, az őket segítők fizetésének rendezésére lehet esély. Hanesz József Klik-elnök széke már inog.
Résztanulmányokat, szakmai gyakorlatokat és tanulmányutakat támogat a kormány.
Palkovics László szerint sok iskola nyertese a központosításnak. Jövőre már új tanterv szerint indulhat el a tanév.
A következő tanévtől már más szerkezetben, átalakított formában működhet a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) - mondta Palkovics László oktatási államtitkár egy kedd esti háttérbeszélgetésen.
A Klik működésével és a tanári adminisztrációval kapcsolatban számos problémás pontot megvitattak a Köznevelési kerekasztal szereplői, azonban a diákok terheiről, tanulmányi kötelezettségeiről kevesebb előremutató döntés született, hiába hangoztatták eddig a szereplők, hogy a gyerek az első.