3 év alatt 1,4 millió lányt tiltottak el az oktatástól Afganisztánban
Az UNESCO szerint az egyre növekvő lemorzsolódásnak komoly következményei lesznek.
Az UNESCO szerint az egyre növekvő lemorzsolódásnak komoly következményei lesznek.
Szerdán kezdetét vette az új tanév Afganisztánban, amiben a tálib hatalomátvétel óta már harmadik éve nem vehetnek részt a lányok.
Pedig elvileg a tálibok sem tiltják a külföldre utazást, „csak” férfi kisérőt követelnek meg a nagyobb távokra, mégsem engedték meg nekik, hogy felszálljanak a repülőgépükre.
A minisztérium tervei szerint újra megnyitnák az egyetemeket a nők előtt, erről sajtótájékoztatót is tartottak, de konkrét dátummal nem tudtak szolgálni.
A nemzetközi közösség figyelmét hívnák fel a fenntarthatósági ENSZ-csúcs előtt afgán lányok beszámolóival arról, hogy a legalapvetőbb joguktól fosztották meg őket.
Nem először fordul elő az országban, hogy a tálib vezetés a zenélést is megvonja a lakosságtól.
Az 1994-ben alapított, a sorosi nyílt társadalom eszményét képviselő kitüntetést hat nőnek adták, akik az afgán nők küzdelmében kiemelkedő szerepet töltenek be.
Néhány afganisztáni tartományban már el is rendelték a munkájuk azonnali felfüggesztését, miután több helyi tisztségviselő azt állította a legfelsőbb tálib vezetőnek, hogy a nemzetközi szervezetek nem működnek együtt velük. Azt pedig, hogy az amúgy hatodiktól fölfelé az iskolákból is kitiltott nők segélyszervezeteknél sem dolgozhatnak, már az ENSZ-re is kiterjesztették.
A gyermekek mellett hét tanár és öt szülő is mérgezést szenvedett. Valószínűleg így büntetik őket azért, mert részt vettek a hidzsáb viselése elleni tüntetéseken.
A BBC "Dars", vagyis "lecke" című műsora elsősorban azokat a 11 és 16 év közötti lányokat célozza meg, akiket a tálib vezetés kitiltott az iskolákból.
A férfi korábban saját szervezetet alapított az oktatásból kizárt afgán lányok oktatásáért.
A tálib vezetés továbbra is csak hatodik osztályig engedi a nők oktatásban való részvételét.
Zsinórban hatodik alkalommal lett Finnország a világ legboldogabb országa, Magyarország viszont csak az 51. helyen szerepel.
Március 21-én indul az új tanév Afganisztánban. A jótékonysági szervezetek szerint létfontosságú, hogy a lányok és nők minél hamarabb újra részesülhessenek az oktatásban.
Az ENSZ a nemzetközi nőnap alkalmából felszólította az Afganisztánban hatalmon lévő tálib vezetést, hogy vonja vissza a nőket érintő szigorú korlátozásokat az országban - jelentette a dpa német hírügynökség szerdán.
Az afgán hatóságok megvertek és őrizetbe vettek egy tanárt, aki a televízióban felszólalt, amiért a tálibok megtiltották a nőknek az egyetemi továbbtanulást - közölte pénteken a sértett munkatársa.
Megtiltotta a tálibok vezette afgán oktatási minisztérium, hogy 2023-tól nők felvételizhessenek az egyetemekre - jelentette hétvégén a TOLOnews afgán hírtelevízió.
Önpusztítónak nevezte az afganisztáni tálibok nőkre vonatkozó oktatási tilalmát António Guterres ENSZ-főtitkár kedden az oktatás világnapján, amelyet az afganisztáni nők és lányok helyzetének szenteltek.
"Az állatok bárhová elmehetnek maguktól, de nekünk, lányoknak nincs jogunk kilépni otthonukból sem" - mondta egy fiatal diáklány azután, hogy a kormány döntése értelmében az afgán lányok nem tanulhatnak a felsőoktatásban.
Az afganisztáni magánegyetemek negyedét bezárhatják a nőket sújtó tanulási tilalom miatt - jelentette be az intézmények szövetségének szóvivője Kabulban.