szerző:
Eduline/MTI
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az UNESCO szerint az egyre növekvő lemorzsolódásnak komoly következményei lesznek.

Az ENSZ szerint folyamatosan csökken az iskolába járó afgán gyerekek száma. Jelenleg az iskoláskorú lányok 80 százaléka nem kap oktatást – tette közzé az MTI.

Az UNESCO adatai pedig azt mutatják, hogy az alapoktatásban résztvevők száma is csökken. A tálibok hatalomátvétele óta1,1 millióval kevesebb gyerek jár iskolába, amellyel szerintük „egy egész generáció jövője került veszélybe.”

"Ha hozzáadjuk ehhez a számhoz azokat, akik már a tilalmak bevezetése előtt sem jártak iskolába, akkor az országban jelenleg élők közül csaknem 2,5 millió lányt fosztottak meg a tanuláshoz való joguktól, ami az afgán iskoláskorú lányok 80 százalékát jelenti"

- nyilatkozta ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete.

Afganisztán az egyetlen olyan ország a világon, ahol tiltják a nők közép- és felsőfokú oktatását, ugyanis a vezetők szerint az nem felel meg az iszlám törvényeknek.

Míg 2019-ben 6,8 millió fiú és lány diák járt iskolába az országban, addig 2022-re 5,7 millióra csökkent a számuk. Ennek hátterében a szervezet szerint két tényező állhat:

  • a visszaesés eredménye lehet, hogy nők nem taníthatják a fiúkat,
  • valamint az egyre nehezebb gazdasági környezetben a szülők nem engedik iskolába a gyerekeiket, helyette dolgoztatják őket.

Az egyre csökkenő iskolázottság azért is aggasztó, ugyanis az UNESCO szerint a lemorzsolódás következményeként megnőhet a gyerekmunka és a korai házasságok száma is.