Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Elképzelhető, hogy ezeket az új fajokat a kihalás fenyegeti.
Öt korábban ismeretlen halfajt fedezett fel egy magyar kutató, Nagy Béla a Kongói Demokratikus Köztársaság területén – írja a 24.hu. Frissen publikált tanulmányából kiderül, hogy a tudomány számára teljesen új fajok mindegyike a fogasponty-alakúak (Cyprinodontiformes) rendjébe tartozik, és feltehetőleg a kihalás fenyegeti őket.
Az újonnan leírt fajok a Nothobranchius iridescens, N. katemomandai, N. marmoreus, N. dubieensis, valamint Lacustricola gemma neveket kapták. Testük hossza valahol 2-4,3 centiméter közé esik, és a hímek testét – ahogy az sok esetben előfordul – színes pikkelyek borítják, különféle mintázatban.
Ahogy az az állatvilágban gyakori, a nőstények ennél sokkal visszafogottabb külsővel rendelkeznek, így óvva magukat a rájuk vadászó ragadozóktól.
Az öt faj mindegyike a Kongói Demokratikus Köztársaság dél-keleti részén őshonos, ahol főként a szezonálisan megjelenő, mocsaras, vizes élőhelyeken, ártéri tócsákban fordulnak elő – derül ki a tanulmányból. Ebből kifolyólag egynyári életmódot folytatnak, ami annyit jelent, hogy: „a csapadékos évszakokban gyorsan fejlődnek ki és szaporodnak, lerakott tojásaik pedig a száraz évszakban nyugalmi állapotban maradnak, hogy a következő esőzéskor kikelhessenek.”
Mivel kis területre korlátozódnak, Nagy Béla szerint mindegyiküket fenyegetettnek kell tekinteni, két faj esetében a veszélyeztetett, a másik háromnál pedig a sebezhető természetvédelmi besorolást javasolta – fejtette ki a hírportál.