szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Elképzelhető, hogy ezeket az új fajokat a kihalás fenyegeti.

Öt korábban ismeretlen halfajt fedezett fel egy magyar kutató, Nagy Béla a Kongói Demokratikus Köztársaság területén – írja a 24.hu. Frissen publikált tanulmányából kiderül, hogy a tudomány számára teljesen új fajok mindegyike a fogasponty-alakúak (Cyprinodontiformes) rendjébe tartozik, és feltehetőleg a kihalás fenyegeti őket.

Ausztráliai pintyektől a palettás doktorhalig – több mint 120 féle állatfaj él egy Mosonmagyaróvári gimnáziumban

Az újonnan leírt fajok a Nothobranchius iridescensN. katemomandaiN. marmoreusN. dubieensis, valamint Lacustricola gemma neveket kapták. Testük hossza valahol 2-4,3 centiméter közé esik, és a hímek testét – ahogy az sok esetben előfordul – színes pikkelyek borítják, különféle mintázatban.

 

Nothobranchius iridescens
Nothobranchius marmoreus
Nothobranchius katemomandai
Nothobranchius dubieensis
Lacustricola gemma

A nagy szökés – megléptek a futtatójukból a frankfurti állatkert orángutánjai

Ahogy az az állatvilágban gyakori, a nőstények ennél sokkal visszafogottabb külsővel rendelkeznek, így óvva magukat a rájuk vadászó ragadozóktól.

Az öt faj mindegyike a Kongói Demokratikus Köztársaság dél-keleti részén őshonos, ahol főként a szezonálisan megjelenő, mocsaras, vizes élőhelyeken, ártéri tócsákban fordulnak elő – derül ki a tanulmányból. Ebből kifolyólag egynyári életmódot folytatnak, ami annyit jelent, hogy: „a csapadékos évszakokban gyorsan fejlődnek ki és szaporodnak, lerakott tojásaik pedig a száraz évszakban nyugalmi állapotban maradnak, hogy a következő esőzéskor kikelhessenek.”

Mivel kis területre korlátozódnak, Nagy Béla szerint mindegyiküket fenyegetettnek kell tekinteni, két faj esetében a veszélyeztetett, a másik háromnál pedig a sebezhető természetvédelmi besorolást javasolta – fejtette ki a hírportál.