Tizenéves énekesek, színészek: súlyos ára van a túl korán jött sikernek?
2024. október 16-án, helyi idő szerint délután 5 óra magasságában, 31 éves korában kizuhant egy szálloda harmadik emeleti erkélyéről Argentína fővárosában és szörnyethalt a 2010-es évek legnagyobb fiúbandájának, a One Directionnek az egyik énekese, Liam Payne, aki mindössze 14 éves volt, amikor belecsöppent a showbizniszbe. Halála egy egész generációt megráz. Kiváltképp azokat a fiatal, jelenleg többnyire huszonéves nőket, akik 2010 és 2016 között, a zenekar aktív éveiben és a banda „szünetre” vonulása után is követték a pályafutását.
Egy brit kisvárosból a csúcsig
Liam Payne 1993. augusztus 29-én született a Birmingham közelében található Wolverhampton városában az Egyesült Királyságban. Saját elmondása szerint beteges gyerek volt; az egyik veséje nem megfelelően működött és emiatt még felnőttként is akadtak egészségügyi problémái.
2008-ban tűnt fel először a brit tévék képernyőjén mindössze 14 éves korában az X-Factor című műsorban, ahol Frank Sinatra Fly Me To The Moon című dalát adta elő. A zsűri ekkor három igennel juttatta tovább, a mentorok házában viszont kiesett a versenyből. Simon Cowell ekkor azt javasolta neki; menjen vissza két év múlva és próbáljon ismét szerencsét.
A One Direction végül a 2010-es X-Factor harmadik helyezettje lett, a karrierjük azonban innen csak felfelé vezetett. A verseny alatt hatalmasra duzzadt a rajongótáboruk részben annak is köszönhetően, hogy hétről hétre videónaplók formájában jelentkeztek be az X-Factor YouTube-csatornáján, emiatt sokan úgy érezhették, személyesen is ismerik őket.
A verseny után alig két évvel, 2012 decemberében a One Direction már a new york-i Madison Square Gardenben adott koncertet, 2014-ben pedig világkörüli turnéra indultak. Olyan helyszíneket töltöttek meg egymás után akár 3-4 este is, mint a körülbelül 98 ezer fő befogadására képes londoni Wembley Stadion, az ír Croke Park, majd 2015-ben – egy újabb világkörüli turné keretein belül – a bécsi Ernst Happel Stadion.
Készült róluk film, játékbaba, fogkefe. Lényegében minden, amire rá tudták nyomni az arcukat. Alig 20-22 éves korukra tulajdonképpen mindent elértek, amiről csak álmodni lehet, a közvélemény pedig gyakran csak mosolygott azon, hogy a bandatagoknak gyakran szállodák előtt állomásozó lányok ezrein kellett átverekedniük magukat.
Minibár a szállodai szobákban
Payne évekkel később egy interjúban mondta el, hogy ennek a sikernek azonban megvolt az árnyoldala. 2010 és 2016 között a banda folyamatosan turnézott, évről évre új lemezeket adtak ki, emiatt lehetőségük sem volt arra, hogy a munkán kívül bármi mással foglalkozzanak, vagy a koncertek között várost nézzenek. Előfordult, hogy a menedzsment tagjai egyszerűen bezárták őket a szállodai szobáikba, ahol viszont a kívül tobzódó és hangosan éneklő rajongók miatt aludni sem tudtak.
És hát mi van a szállodai szobákban? Minibár
– mondta, miközben arról beszélt, hogy emiatt már fiatalon alkoholproblémákkal és gyógyszerfüggőséggel küszködött, erről azonban a világnak fogalma sem volt, hiszen minden este színpadra állt.
A bandából végül 2015 márciusában az On The Road Again turné alatt kivált Zayn Malik. A többiek befejezték a turnét, majd bejelentették; 2016 januárjától szünetre mennek. Ennek tartamát 18 hónapban határozták meg, azonban a szünet azóta sem ért véget.
A bandatagok önálló karrierbe kezdtek, mindannyian saját önálló lemezeket adtak ki és turnéra indultak. Liam esetében azonban az igazán nagy önálló siker elmaradt. Míg a többiek önállóan is arénákban és stadionokban kezdtek fellépni, az ő 2019-ben kiadott LP1 című lemeze 1-2 dal kivételével nem futott be túlságosan, és koncerteket is csak ritkán adott. Például 2020-ban a Covid-járvány ideje alatt egy online koncertet, legutóbb pedig 2022-ben lépett fel egy kisebb közönség előtt Londonban.
Bár 2023 második felében turnéra indult volna Dél-Amerikában, kiújuló vesebetegsége miatt ezt akkor elhalasztották, új dátumokat azonban nem tettek közzé.
Halála előtt néhány héttel valóságos hadjárat indult ellene a TikTokon és egyéb közösségi média felületeken, miután volt menyasszonya, Maya Henry saját elmondása szerint egy a kapcsolatukon alapuló regényt adott ki. Ebben többek között arról ír, hogy Payne rábeszélte, vetesse el a közös gyereküket, a kapcsolatuk pedig kifejezetten mérgező volt.
A 31 éves sztár egy 7 éves kifiút hagyott félárván.
Gyermekek Hollywoodban
Bár nem mindegyik végződik ehhez hasonló tragédiával, Liam Payne esete egyáltalán nem egyedülálló azoknak a sztároknak a körében, akik egészen fiatalon bekerülnek a showbizniszbe.
Újságírókon, lesifotósokon és bulvárlapokon keresztül nézhettük végig például Britney Spears kálváriáját, aki szintén alig tizenéves korában vált világsztárrá, majd 2008-ban a sorozatos botrányai után gyámság alá helyezték.
De számos alkalommal kísért meg öngyilkosságot és éveken keresztül küzdött evészavarokkal a korábbi Disney-sztár, Demi Lovato is. Többször is halálhírét keltették a Reszkessetek, betörők! filmek sztárjának, Macaulay Culkinnak, aki szintén évekig küszködött drogproblémákkal. De a ma már házas, nemrég az első gyereke születését ünneplő Justin Biebernek is megvoltak a maga hullámvölgyei, miközben angyalarcú és hangú 14 évesből egy tetőtől talpig tetovált felnőtté vált.
Azok a gyerekek, akik színészként vagy énekesként bekerülnek a szórakoztatóiparba tulajdonképpen teljes mértékben lemondanak a gyerekkorukról. Hiába szabályozzák ugyanis szigorú szabályok a gyerekmunkát – a filmek esetében Amerikában államonként eltérő feltételekkel foglalkoztathatóak kiskorúak – a folyamatos munka és utazás miatt nincs idejük gyereknek lenni. Sokan az iskolát sem fejezik be, nincsenek szoros kapcsolataik, gyerekkori élményeik. Helyette a bulvársajtó előszeretettel csámcsog azon, hogy éppen mit viselnek, kivel randiznak, mit mondtak, vagy éppen valaki más mit mondott róluk.
Ezek egyenes utat jelentenek a mentális problémák kialakulásához és a különböző függőségekhez.
A témáról 2020-ban dokumentumfilm is készült a HBO gyártásában „A showbiznisz gyermekei” címmel.
Ha úgy érzed segítségre van szükséged, hívd a krízishelyzetben lévő 24 év alattiaknak rendszeresített, ingyenesen hívható 116-111 telefonszámot (országosan hívható napi 24 órában, körzetszám nélkül, névtelenül és ingyenesen)! Ha 24 éves elmúltál, akkor keresd a Kék Vonal felnőttek számára fenntartott segélyvonalát, a 116-000-át. Az alapítványt online is eléred a www.kek-vonal.hu weboldalon keresztül, ahol az anonim chatszobában vagy e-mail felületen írásban is kérhetsz segítséget.
Amennyiben másvalakiért aggódsz, ezt az oldalt érdemes megnézned, vagy keresd meg a Kék Vonal Alapítványt online.
http://www.ongyilkossagmegelozes.hu/