Újra divatba jött az olvasás?
A 18-29 évesek több mint fele rendszeresen olvas, harmada pedig legalább háromhavonta vásárol könyvet – derült ki a Libri friss kutatásából.
Bár az eladási toplista élén nem az orosz vagy a francia klasszikus irodalom darabjai állnak, a Z és alfa generáció tagjai Ludvig Orsolya Stefanie, a Libri kommunikációs és marketingigazgatója szerint gyakran igazi könyvmolyoknak számítanak.
Mit olvasnak a mai fiatalok?
A könyvkiadó felmérése szerint a vizsgált korosztály körében elsősorban a krimi, sci-fi, fantasy irodalom, misztikus és horrorregények a legnépszerűbbek. Ugyanakkor a szuperhősös történetekből, az akcióregényekből de akár a magyar kortárs irodalomból is gyakran válogatnak.
A tizen- és huszonévesek könyves ízlését nagyban befolyásolja a közösségi média is, elsősorban a TikTok. A különböző platformokon az elmúlt időben nagyon elterjedté váltak a #BookTok hashtaggel ellátott posztok. A könyvekről szóló videókat pedig közel 250 milliárd alkalommal tekintették meg, és ez a szám jelenleg is naponta milliókkal növekszik.
A Wattpad tavalyi felmérése szerint is sokat olvasnak a fiatalok. Az általuk közzétett adatokból kiderült, hogy az 1995 és 2009 között születettek 55 százaléka legalább heti egy alkalommal, 40 százaléka pedig naponta vesz könyvet a kezébe.
Az ingyenesen használható, irodalmi művek megosztására és olvasására alkalmas közösségi hálózat felméréséből azt is meg lehetet tudni, hogy a koronavírus-járvány pozitívan hatott a fiatalok olvasási kedvére – a válaszadók 35 százaléka ugyanis azt állította, hogy többet olvas, mint a Covid-járvány előtti években.