szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

200 éve született Jókai Mór, 150 éve Klebelsberg Kunó.

Jókai Mór – a magyar és egyetemes irodalom, valamint drámaköltészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja – születésének 200. évfordulója alkalmából az Országgyűlés Jókai Mór-emlékévvé, Klebelsberg Kunó, a magyar tudományos és kulturális élet kiváló alakja születésének 150. évfordulója alkalmából pedig Klebelsberg Kunó-emlékévvé nyilvánítja a 2025-ös évet - szúrta ki az Eduline a keddi Magyar Közlönyben.

A határozatban hozzáteszik; az Országgyűlés támogatja és szorgalmazza olyan rendezvények szervezését, oktatási anyagok és művészeti alkotások készítését, amelyek Jókai Mór és Klebelsberg Kunó életművével kapcsolatosak, és "hozzájárulnak a méltó megemlékezéshez".

A határozat május 1-jén életbe is lépett.

Benne lehetnek az érettségiben?

Mivel 2023 Petőfi Sándor és Madách Imre-emlékév volt, szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt azt találgattuk, hogy az említett magyar szerzők közül valamelyik feltűnhet-e majd a magyarérettségiben. Bár erre az általunk megkérdezett magyartanár nem sok esélyt látott, mivel szerinte a feladatsor összeállítói nem veszik figyelembe az ilyen évfordulókat, Petőfi végül feltűnt az akkori magyarérettségiben. Az irodalmi feladatlap II. részében, vagyis a műértelmező szövegalkotásban választhatták egy Tóth Árpád és egy Petőfi vers összehasonlítását azok, akik nem akarták Lázár Ervin egyik novelláját elemezni.

Arról, hogy az idei Holokauszt emlékév kapcsán feltűnhet-e Radnóti Miklós a hétfői magyarérettségiben, Németh Nikolett magyartanárral beszélgettünk: