Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hogyan néztek ki a nagy egyetemek régen? Mi történt az épületekkel az elmúlt évtizedekben? Cikksorozatunkban utánajárunk, hogyan jöttek létre és változtak azok az épületek, amelyekben ma is egyetemi órák zajlanak. A 20. század elejétől, közepétől mutatunk Fortepan-fotókat a magyarországi egyetemekről: ez a Debreceni Egyetem története.
A Debreceni Egyetem korai szálai egészen a 16. századig vezethetők vissza, 1538-ban alapították meg a Debreceni Református Kollégiumot, amelyet az egyetem elődjének tekintenek. Az országgyűlés aztán 1912-ben rendelte el maga az egyetem elindítását, amelyre 1914-ben sor is került: három karral megalakult a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem.
Az intézmény a már említett Református Kollégium falai között kezdte meg a működését, de a nagyerdeji terjeszkedés hamarosan indokolttá vált - a város hatalmas területet ajándékozott az egyetemnek. Az intézmény közben 1921-ben felvette gróf Tisza István - a Református Kollégium egykori diákjának - nevét, így az intézmény Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemre változott.
Az egyetem történetéből az is kiderül, a jelenlegi központi épületet a húszas években kezdték építeni Korb Flóris tervei alapján, amelyet 1932-ben adtak át - alig hat évvel későbbről való a következő Fortepanos fotó az épületről:
A következő fotó a doktorrá avatást örökíti az egyetemről 1943-ból:
Az egyetem egészen 1945-ig viselte Tisza István nevét, ezután Debreceni Tudományegyetem, majd 1952-től Kossuth Lajos Tudományegyetemként működött tovább. A háború után egyébként különböző átalakítások zajlottak az egyetemen, többek között különvált és létrejött a Debreceni Orvostudományi Egyetem is, amely ma is az egyetem Klinikai Központjának része - erről látható egy fotó:
A központi épület és az egyetemi élet egy része is visszaköszön egy 1966-os fotón:
A háború utáni átalakítások végül 2000-re fejeződtek be, amikor is január 1-jével létrejött az addigi Debreceni Agrártudományi Egyetem, a Debreceni Orvostudományi Egyetem, a Kossuth Lajos Tudományegyetem és a Hajdúböszörményi Wargha István Pedagógiai Főiskola integrációjával a mai Debreceni Egyetem.
Ha még több egyetem történetéről szeretnétek olvasni, itt megtehetitek.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
Hogyan néztek ki a nagy egyetemek régen? Mi történt az épületekkel az elmúlt évtizedekben? Cikksorozatunkban utánajárunk, hogyan jöttek létre és változtak azok az épületek, amelyekben ma is egyetemi órák zajlanak. A 20. század elejétől, közepétől mutatunk Fortepan-fotókat a magyarországi egyetemekről: ez a Pécsi Tudományegyetem története.