Robotok, fészeképítés és látványos kísérletek – mutatjuk miket érdemes a gyerekekkel megnézni a Kutatók Éjszakáján
Az eseményre hétvégén, szeptember 27-28 között kerül sor, de már most jó, ha megtervezitek, hogy miket szeretnétek megnézni.
Rodler Lili
Tudományos kalandozás a CsoPá-ban
A Csodák Palotája 2023 decemberében átette a székhelyét Csillaghegyre, ahol továbbra is káprázatos látnivalókkal várja a tudományra éhezőket. Az idei Kutatók Éjszakáján a CsoPa munkatársai interaktív játékterekkel és a Richter Gedeon labor látványos kísérletekkel várja az érdeklődőket, Varázslatos tudomány címmel, az Öveges teremben. Ez utóbbira, ha menni szeretnétek mindenképp regisztráljatok, mivel limitáltak a helyek, de az előadást 15:30-tól a 20:30-as zárásig két óránként megismétlik.
Robotok és vasútmodell-kiállítás
Ha mindig is érdekeltek titeket a robotok működése, mit tudnak csinálni, esetleg irányítanátok a mozgásukat, akkor ne hagyjátok ki az Ericsson Magyarország kiállítását a Magyar tudósok körútja 11-ben. Egyes robotokkal még akár beszélgetni is tudtok majd.
Nem vonz annyira a jövő tudománya? Az Ericsson csapata egy T-TRAK modellrendszerben épített terepasztallal is készül azoknak, akiket inkább a vonatok és a nosztalgia vonz. A terepasztalt a havas osztrák a vasutak ihlették, ami mindenkit elkalauzol a téli mesevilágba.
Bővebb információkat a programokról ide kattintva találhattok.
Vízen és levegőben…
A Bornemisza Péter Gimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Óvoda és Sportiskola két izgalmas programmal is készül a látogatóknak. Készítettek egy „útvesztőt”, ahol tengeralattjárók és csikóhalak segítségével kell megtalálni a Némóhoz vezető utat a vállalkozószelleműeknek. A kalandot viszont ravasz ráják és becsapós polipok nehezítik majd. A leggyorsabb kalandor viszont értékes jutalommal lesz gazdagabb.
Ha esetleg jobban izgat titeket az erdők élővilága, esetleg furdal a kíváncsiság, hogy miből épülnek a különböző madarak fészkei, hova ássa a róka az odúját, akkor vegyetek részt az iskola játékos ismeretterjesztő programján. Fészek- és odúépítés közben megismerkedhettek az erdő hangjaival, az állatok kommunikációjával, illetve az erdő nyújtotta természetes orvosságokkal az ottani élővilágnak.
Bővebb információt és a programok pontos helyét ide kattintva találjátok meg.
Nem csak Budapest, de Szeged, Debrecen és Kaposvár is készül a Kutatók Éjszakájára
Járjátok be a dínók birodalmát!
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara óvodásoknak és kisiskolásoknak szervez olyan programot, ahol teljes képet kaphatnak játékosan az őslények világáról. Dínócsontok felkutatása, kirakós és mikroszkópos ősmaradványlesés lesz a repertoárban.
A programra turnusokban lehet részt venni. Ide kattintva tudtok előzetesen regisztrálni, hogy semmiképp ne maradjatok le, ha menni szeretnétek.
Zene ereje
A Debreceni Egyetem kreatív feladattal várja az érdeklődőket. Chopin Tavaszi keringőjének meghallgatása után, a gyerekeknek lehetőségük nyílik a hallott zene képpé és mozgássá alakítására. Festéssel, szalagokkal esetleg kendőkkel és más textilekkel fejezhetik ki a bennük keltett érzéseket.
További információkat a programmal kapcsolatban ide kattintva érhettek el.
A kémia varázslatos világa
Mitől színes a tűzijáték? Hogyan készíthetünk oxigént? Ha érdekel titeket, hogy hogyan lehet otthon biztonságos körülmények között kísérletezni, illetve a hétvégén szeretnétek valódi vegyszerekkel kísérletezni, akkor látogassatok el a kaposvári Mathias Corvinus Collegium Alapítvány programjára.
A program látogatása előzetes regisztrációt nem igényel, de így is több turnusban indulnak bemutatók. Ide kattintva tudtok tájékozódni az időpontokról és a pontos helyszínről is.
A többi programért látogassatok el a Kutatók Éjszakája honlapjára. Rengeteg további, a listából kimaradt színes eseménnyel készülnek a szervezők.
A szerencsésebbnek tiszás is van, de aki későn kapcsolt, annak már semmi vagy csak Dobrev Klára jutott - néhány nappal a választások után szinte már alig lehet találkozni az oszlopokra kihelyezett plakátokkal, mert sokan, köztük diákok és egyetemisták, leszedik és hazaviszik őket emlékbe.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.