Pert vesztett Pankotai Lili, állami ösztöndíjjal támogatja a kormány a fiatal családokat. Mutatjuk, mik történtek 2024 októberében.
Sok "átlagos" állami gimnáziumban meghatározták, hogy a jelentkezéshez legalább hány pontot kellene elérni a diákoknak a központi írásbelin – derült ki több, az Eduline szerkesztőségének küldött olvasói levélből októberben.
A Klebelsberg Központ lapunknak küldött válasza szerint az iskolák eddig is meghatározhatták, hogy a jelentkezőknek mennyi pontot kell elérniük, hogy bekerüljenek az adott iskolába. Erre vonatkozóan azonban októberben az intézmények a tankerületi központoktól is ajánlást kaptak; a cél a gimnáziumi képzés presztízsének növelése.
Így több állami gimnáziumban 100-ból minimum 50 pontot kellene írni a központi írásbelin azoknak a nyolcadikosoknak, akik oda szeretnének jelentkezni. Ha pedig nyelvi előkészítős osztályba felvételiznének, akkor 60 pontot kell szerezniük, még akkor is, ha nem top, hanem csak egy „átlagos” gimibe mennének, a 6 vagy 8 osztályos állami gimnáziumba készülő diákoknak pedig alsó hangon 70 pontot kellene összegyűjteniük a megmérettetésen.
A hónap során ezen felül pert vesztett a korábbi középiskolája, a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma ellen Pankotai Lili, Amerikában pedig egyetemek és középiskolák tucatjainak kellett bezárni az idei hurrikánszezon alatt.
Lemondó kuratóriumi tagok, állami ösztöndíj a fiatal szülőknek
Alig néhány nap különbséggel először Palkovics László, a győri egyetem kuratóriumának elnöke mondott le a pozíciójáról, indoklása szerint azért, hogy ezzel is segítse az Erasmus-ügy megoldását. Október 8-án pedig Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem kuratóriumának elnöke is bejelentette a lemondását, mert úgy érezte; az egyetem további fejlődését azzal tudja leginkább segíteni, ha átadja a helyét a kuratórium élén valaki olyannak, akinek van tudása és tapasztalata a piacosításban, és "ezt a tapasztalatát, lobbierejét a PTE javára tudná és szeretné fordítani.”
Október 29-én pedig a kormány egy olyan törvénymódosításról döntött, amely szerint a fiatal, 30 év alatt családos egyetemistáknak nem kell önköltséget fizetniük, illetve, ha eddig önköltséges képzésre jártak, átsorolják őket állami ösztöndíjas képzésre.