szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Van, ahol már az egynapos osztálykirándulásnak is örülnének, máshol minden évben 2-3 napra viszi a tanár a diákjait. Iskolánként változhat, mire van lehetőség, azonban több helyen idén is korlátozásokat vezetnek be.

November elején értesült arról a Népszava, hogy az előző évhez hasonlóan több tankerületi központ a 2024/2025-ös tanévben is csak egynapos osztálykirándulásokat és tanulmányi kirándulásokat enged megszervezni az iskoláknak.

A döntés a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint pénzügyi okokra vezethető vissza, mivel a többnapos kirándulások extra költségekkel járnának, beleértve a szállást, az étkezést, valamint a tanároknak járó pótlékokat is. A hétvégére eső programok esetén a kísérő pedagógusoknak pedig magasabb díjazás járna, amit a tankerületek költséghatékonysági okokból próbálnak elkerülni. Ez a gyakorlat már tavaly is felmerült, amikor a Külső-Pesti Tankerületi Központ például csak hétköznapra és egynapos kirándulásokra adott engedélyt.

A lap ez ügyben több helyen is érdeklődött, azonban a Klebelsberg Központ (KK) és a tankerületek részéről nem érkezett egyértelmű válasz a korlátozásokkal kapcsolatos kérdésekre.

A KK nyilatkozatában csupán annyit közöltek, hogy az iskolák a pedagógiai programjuk keretében szervezhetnek kirándulásokat, a külföldi utak pedig főként országos programok (például a Határtalanul! program) részeként valósíthatók meg. Az önállóan szervezett tanórán kívüli programok - például nyári táborok - esetében pedig a tankerületek nem vesznek részt az engedélyezésben.

A PDSZ részéről úgy vélik, hogy a tankerületek ezzel a költségmegtakarítást helyezik előtérbe az oktatási szempontokkal szemben, ami sérti a diákok élményszerzésének és fejlődésének lehetőségeit. A szakszervezet szerint a pedagógusok költségeit sok esetben a szülők állják, amikor a kirándulás nem hivatalos iskolai programként valósul meg, vagy saját költségeikkel támogatják a pedagógusokat az ilyen események lebonyolításában.

Szülői/tanári tapasztalatok

A Szülői Hang Facebook-csoportban megkérdeztük a szülőket, hogy a gyerekeik iskolájában milyen osztálykirándulást szerveznek. Ahány válasz érkezett, annyiféle megoldásról olvashattunk a kommentek között.

A legtöbb válaszadó azonban arról számol be, hogy többnapos kirándulásra viszik a gyerekeket, de akadt olyan budapesti általános iskola is, ahol csak egynapos programot fognak szervezni.

Árban is eltérőek a különböző intézmények szervezései. Egy szülő arról számolt be, hogy egy éjszakára, programok nélkül fizettek 30 ezer forintot az előző évben. Máshol a 6. osztályosokat 3 napra vitték és 40 ezer forintba került. Ebbe az összegbe 5 étkezés, 2 választható program és az útiköltség is beletartozott. Mindezt pénteki indulással és vasárnapi érkezéssel szervezték meg.

„Gyermekeim osztályai mentek/mennek egyhetes erdei iskolába Az, hogy a tankerületi iskolák nem engedélyezik a többnapos kirándulást azért van, mert fizetni kellene a tanároknak a kirándulás alatti felügyeletért. Semmi más oka nincs. Az iskolák okosban oldják meg, megoldják a hétvégével az egynapos kirándulást.”

- írta egy másik szülő.

A kérdésünkre egy pedagógus is válaszolt, aki minden évben elviszi az osztályát ottalvós kirándulásra:

„Egy-két éjszaka, a hétvégéből egy nap plusz egy-két hétköznap. Szülői befizetésből finanszírozzuk. Nem kötelező a részvétel. Szerintem a gyerekek iskolai élményei közé kell, hogy a dolgozatokon és feleléseken túl kellemes programok, utazások, kalandok is tartozzanak. Nem tudok egyet érteni azzal, hogy ezt központilag le- és betiltjuk. Persze a pedagógus ilyenkor hatalmas felelősséget vállal a gyerekekért. De könyörgöm, Németországban öt napos osztálykirándulások vannak, beépítve a tanévbe. Ők meg tudják oldani?”

Van, ahol azonban már az egynapos kirándulásnak is örülnének:

„A többnapos kirándulást nagyon meggondolnám, de mi annak is örülnénk, ha egyáltalán kirándulnának. Zárt helyekre viszik max, normális természetjáró vagy városnéző kiránduláson még egyszer sem volt a fiam osztálya, max múzeum/színház/játszóház...”

Többen is arról számoltak be, hogy az osztálykirándulást nem osztálypénzből, hanem külön finanszírozzák. Emellett a részvétel nem kötelező, a szülő maga döntheti el, hogy kifizeti-e a kirándulás költségét.

Tanároknak járó fizetés a kirándulásokért

A Fővárosi Ítélőtábla 2022-es döntése értelmében a pedagógusok jogosultak a túlmunkáért járó díjazásra, amely vonatkozik a tanulmányi kirándulásokra és más iskolán kívüli tevékenységekre is. Az ítélet értelmében a napi nyolc órát meghaladó munkavégzés, illetve hétvégi programok esetén külön bérpótlékot kell fizetni a kísérőtanároknak. A munkaidő-beosztást legalább egy héttel előre kell közölni, és ha négy napon belül változtatnak rajta, az rendkívüli munkaidőnek minősül, amiért pótlék jár: munkanapokon ez 50%-os, míg hétvégéken 100%-os bérpótlékot jelent.

Arra, hogy az osztálykirándulások tanári költségeinek finanszírozására nincsen fedezet, már korábban is volt példa. 2023-ban a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium 11. évfolyamának oszátlykirándulása került veszélybe, mert a tankerület nem biztosított többletforrást az osztálykiránduláson részt vevő tanárok költségeire. Akkor a Dél-budai Tankerületi Központ vezetője azt nyilatkozta, hogy az intézmények magasabb fenntartási költségei miatt nem volt erre keret.

A hozzánk beérkezett válaszok között nem volt olyan iskola, ahol a tankerületi központ korlátozta volna az osztálykirándulást. Annak költségei azonban jelentős eltéréseket mutathatnak, attól függően, hogy egy- vagy többnapos programról van szó, illetve hogy milyen közlekedési és szálláslehetőségeket választanak.